Лончар: Показало се да Србија има озбиљан здравствени систем

БЕОГРАД: У епидемији вируса корона показало се да Србија има озбиљан здравствени сисатем, каже министар здравља Златибор Лончар и додаје да се није десило да ковид пацијенти леже на ходницима, да се скидају раније са респиратора јер нема довољно машина, да нема лекова, заштитне опреме.
loncar, Tanjug/Zoran Žestić
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

"Адекватном реакцијом здравственог система и уз велику помоћ председника државе, успели смо у кратком року да набавимо све оно што је неопходно", рекао је Лончар на онлајн конференцији "Здравство у Србији после пандемије".

Он је нагласио да после пандемије вируса корона ништа неће бити исто, посебно неће бити исто за здравствене системе.

"Захваљујем се здравственим радницима, који су хероји овог времена. Да није било њих, озбиљне државе, председника, тешко би имали овај резултат. Овако можемо да будемо поносни јер смо дошли у мирну луку", навео је министар.

Истиче да нема опуштања, да ће се наставити рад истим темпом, да је вирус корона "са нама" и да морамо да научимо да живимо са њим.


Вучић: Спремни смо за други талас, настављамо улагање у здравство

Припремљени сте онолико колико вам је снажан здравствени систем, поручио је данас председник Србије Алексаднар Вучић и истакао да су Србија и њено здравство потпуно спремни за сваки нови евентуални удар вируса корона.

Вучић је истакао да су приоритети, уз инсистирање на солидарности, које није било довољно на почетку пандемије, да се даље ради на изградњи здравствених објеката, да се улаже у људе - лекаре, медицинско особље, као и што бржи излазак, ако је могуће “попут ракете” из економске кризе коју је пандемија произела.

“И уверен сам да ћемо бити међу најбољим земљама у Ервопи и свету”, рекао је Вучић , отварајући снимљеним видео обраћањем онлајн конференцију "Здравство у Републици Србији после пандемије".

Вучић је рекао да на почетку пандемије корона вируса солидарност није баш била на делу, што је, каже, донекле и разумљиво, а нас је као државу натерало да се ослонимо на себе и дамо одговор на кризу, ослањајући се на своје снаге.

Вирус је, каже, изненадио цео свет.

„Најпре људе у Кини, видео сам по реакцијама званичника из Кине, који су се борили храбро и одлично, али им није било лако. Уочио сам да су били прилично уплашени. Онда сам видео шта се дешавало свуда у Европи. Када је кренуло из Италије, сви су се затаврали у националне границе, не желећи да имају везе са другима, чезнући да имају мање мртвих од других“, објаснио је он.

Казао је да данас не може рећи како је солидарност функционисала на одличном нивоу, јер то није истина.

„Мало ко је желео да види оног другог, што је такође разумљиво, због опасности када му прети да ће живот да изгуби, па се стара само за себе. Та реакција појединаца била је и логична реакција држава“, додао је он.

То нас је, како је казао, натерало да размишљамо о својим потребама, снази, да направимо систем својих мера којим ћемо да заштитимо наше становништво.

Вучић је приметио да није било земље која је могла да буде довољно добро припремљена.

“Припремљени сте онолико колико вам је здравство снажно”, подвукао је и поновио да је поносан на све здравстевне раднике и техничко особље.

Додао је и да је било оних који су “једва дочекали” да оду на боловање, не само због крооне, већ и због тога што су, тобож, уганули ногу, руку, повредили колено…, а било је и оних који су дали све од себе само да њихове болнице не буду ковид, мислећи да ће се тако најбоље заштитити.

“Било је и таквих, али о њима нисмо говорили, не зато што смо се плашили, већ је важно да људима износите праве примере, да идоли буду они који се храбро боре, а не они који беже са прве линије фронта, на којој смо били против невидљивог непријатеља”, рекао је Вучић.

Указао је да су млади лекари, њих око 5.000, искористили шансу коју су добили.

“Показали смо да имамо на кога да рачунамо, они су ушли у битку и ватру у најтежем тренутку. Показали смо да имамо људске капацитете који могу да преузму бригу о грађанима”, рекао је председник Србије.

Истакао еј да је техничка опремљеност болница била боља него што би било пре неколико година, подсећајући на обнову КЦ Ниш, КБЦ “Драгиша Мишовић”, Земунку болницу…

„Др Драгиша Мишовић“ смо обновили, изгелада као „спејс шатл“, и са 29 респиратора смо подиглни број уређаја на 160. То нам је по броју људи ударна болница за пријем ковид болесника”, рекао је Вучић и подсетио да су за њом у ковид систем укључене КБЦ Земун, Звездара, ВМЦ Карабурма…

“То показује да смо, иако нисмо знали за корону, у здравствени систем улагали да буде много припремљенији него раније”, указао је Вучић.

Подсетио је да је Србија брзо по избијању кризе кренула и у сопствену производњу алкохола, хипохлорида, квасац, па чак покушали да направимо и респиратор, додајући да ће се са тим наставити.

“Кренули смо у набавку опреме, на сваки начин.То је био пакао. Сналазите се да нађете респираторе. И добрим делом смо успели”, рекао је Вучић и изразио захвалност Кини, ЕУ, Норвешкој и свима који су учествовали у набавци опреме.

“Данас смо потпуно спремни за сваки нови удар”, поручио је Вучић.

“Наш је задатак, у оваквим политичким условима и недостатак солидарности и немогућност припреме за корону, да наставимо са изградњом неких од виталних здравствених објеката. КЦ Србије, Војводине, Крагујевца, бројних општин болница.. Све то треба у наредних годину и по до две дана да буде готово”, рекао је Вучић.

Председник је поручио и да ће се наставити улагање у здраствство, уз напомену да је Србија једина током пандемије трајно повећала плате здрасвству.

Додао је и да на здравство одлази више од петине буџета, а можда чак и једна четвртина , па чак и 28-29 одсто.

“Уверен сам да ћемо из свега, па и закључака ове конференције, моћи много да научимо и применимо у будућности, како бисмо били још успешнији. То је задатак свих који се боре за Србију”, рекао је Вучић.

Председник је указао да Србија има и поштен приступ, тестира убедљиво највећи број људи у региону, јер жели да открива и лаке случајеве, да људима сачува живот.

“Желимо да сачувамо животе, али и да покажемо да можемо да будемо успешнији од могих економски и политички снажнијих земаља. Да верујемо у себе, у своју снагу, да сарађујемо са свима, да са свима можео да се такмичимо, у позитивном смислу”, рекао је Вучић.


"Ово је велико искуство за државу, за здравствене раднике и здравствени систем. То ће нам послужити да адекватно одговоримо на све изазове који ће бити пред нама у будућности", рекоа је он.

Наставиће се са политиком улагања у здравствене раднике, наставиће се са запошљавањем, радиће се на њиховом усавршавању, али и на побољшавању услова рада.

"Очекујемо од њих да се прилагоде новим стандардима и да одговори за све нове изазове који се могу појавити. Нама је потребна нова генерација здравствених радника, ново размишљање, нови систем рада", истакао је министар.

Србија је, каже министар, узвукла поуке из епидемије вируса корона, изашла је искуснија, а то искуство моћи ће да примени у будућности.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести