МАЈСТОРИЦА ЗЛАТОВЕЗА, СТАРОГ ЗАНАТА: Зорица чува традицију

ИВАЊИЦА: Некада је свака област имала карактеристичан вез, а у Византији ова вештина била је јако популарна: везло се свилом, златом, сребрном жицом, што је доведено до високог уметничког нивоа.
1
Фото: РИНА

Девојчице од малих ногу училе су да везу, што се сматрало и највећим достигнућем у народној уметности и традиционалној култури у нашој земљи

Са пропланка ивањичког села вештим рукама и златним везом уникатне мотиве ствара Зорица Јовићевић. Чија платна, јелеци и народне ношње стижу и до државних институција. Она већ пола деценије везе све што види голим оком у својој како каже покретној радионици.

- Платна за крштење, деверске пешкире, хаљине, елементе народне ношње, понеку шајкачу, радим кошуље које су производ моје маште, а понекад радим и неки огртач, зависи колико маште имам”, рекла је за РИНУ ова маштовита везиља.

Зорица је једна од ретких које се баве везом и тврди да је достигла највише лествице када је у питању овај редак занат.

- Највеће достигнуће моје , као и српског веза је јелек, ето дошла сам до тога да учим златовез и изучила сам успешно неколико мустри и мислим да сам једна од шест, седам људи који зна јелек да изради на тај старински начин, односно терзијско рабадзијски начин. У нашој земљи врло мали број људи може да га изради ручно, али и да га приушти”, рекла је Зорица.

Фото: РИНА

Везиљи Зорици додатна је мотивација то што људи препознају њен рад широм Србије , посебно звање будућег мајстора свог заната.

- Све оно што сам до данас урадила довело ме је до тога да моји производи носе обележје отворене шаке што значи да сам на првом путу и да је држава препознала квалитет мојих производа”, казала је Зорица.

Некада су везле владарке Запада и Истока са својим дворским дамама, касније на српским дворовима, почев од Јелене Анжујске, а данас моделе наше везиље носе најцењеније даме у нашем друштву.

Текст и фото: РИНА

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести