Менаџмент ЕПС-а слао погрешне поруке, држава је функционисала

БЕОГРАД: „Електроенергетски систем се стабилизује и тренутно су сви термо и хидро капацитети у погону, али због лошег квалитета угља ефикасност није на задовољавајућем нивоу, каже Зоран Илић, помоћник министарке рударства и енергетике.
eps/Elektroprivreda srbije
Фото: eps/Elektroprivreda srbije

Наводи да је Министарство месецима добијало јасне ставове менаџмента ЕПС-а о томе да има довољно квалитетног угља, да неће бити потребе да увозимо електричну енергију и да неће доћи до проблема у производњи.

"Очигледно смо били обманути", рекао је Илић гостујући на Телевизији Инсајдер.

Рекао је и да је енергетска стабилност одржана захваљујући финансијској стабилности државе и организованости Министарства и Владе.

"Једино што је све време од кризе у електроенергетском сектору функционисало је држава, односно наша финансијска стабилност и организованост. Ми смо били приморани да будемо укључени и да обезбедимо стабилно снабдевање и што пре повратимо стабилност целог система и све што смо предузели је решило ситуацију", навео је Илић.

Навео је и да очекују ускоро отварање других поља, где је угаљ квалитетнији и да ћемо онда мање увозити струју.

Додаје да је ситуација у ЕПС-у много сложенија и да има много аспеката кроз које криза може да се сагледа.

Подсећа да је у априлу формирана Радна група за праћење сигурности снабдевања енергијом и енергентима, те да су од првог састанка менџмента ЕПС-а били јасни у смислу да ће све бити у реду, али да се испоставило да смо, како каже, сви били обманути.

"И потпредседница Владе је неколико пута обилазила ТЕНТ, долазио је и председник, јер смо сви схватили да је ремонт блока Б1 јако важан. Тај блок није испао из система само због лошег угља, него је ту и проблем балансирања турбине и других техничких недостатака. Генерални директор је приликом посете рекао да имамо 1,5 милиона тона угља и да са завршеним ремонтом блока Б1 неће бити потребе за увозом струје", рекао је Илић.

Он је навео да наш електроенергетски систем неће моћи да се у будућности ослони само на производњу из ТЕ, истакавши да ЕПС није 30 година изградио ниједан капацитет, као и да је читав енергетски сектор био у сну претходних 6, 7 година.

„Чак и оно што је било планирано касни, а електроенергетски сектор је озбиљна, системска ствар. Министарство је постављало питања, а одговор је увек био да је све у реду“, појаснио је Илић.

Он је рекао да је за функционисање читавог система потребно да имамо развијене три компоненте - производњу, пренос и дистрибуцију.

Појаснио је да је одвајање ЕДС-а из ЕПС-а створило јасну слику потребних инвестиција и у дистрибутивни систем, који се модернизује.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести