Министар Вучевић отворио изложбу „Војне капе и шлемови од средине 19. века до данас“

Потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић свечано је данас отворио изложбу „Војне капе и шлемови од средине 19. века до данас“ у Историјском архиву Града Новог Сада, која је настала у сарадњи са Министарством одбране, а у оквиру обележавања Дана Војске Србије.
с
Фото: Министарство одбране Републике Србије

Том приликом, министар Вучевић изразио је задовољство јер је у прилици да отвори ову изложбу у недељи посвећеној обележавању Дана Војске Србије и указао на историјски значај обележавања Дана Војске Србије - 23. априла који је означио успешни устанак 1815. године када је Милош Велики позвао своју браћу и сестре да се одупру терору и окупацији.

- Зато је 23. април одлуком наше државе одређен као Дан Војске Србије, али било би некоректно и недовољно према славној традицији, историји Војске Србије, али и наше отаџбине да само један дан у години буде посвећен том датуму, тој годишњици или настанку наше Војске. Зато Министарство одбране са Војском Србије, али и са свима вама, читаву ову недељу посвећује Дану Војске кроз различите манифестације. Јуче смо имали и фантастичан наступ ансамбла “Станислав Бинички”, а ево данас код вас у српској Атини и европској престоници културе у Новом Саду отварамо изложбу посвећену делу војничке историје и традиције - рекао је министар Вучевић.

Ова изложба, нагласио је министар одбране, подсећа колико је славна историја наше војске и како се наша војска развијала, а развијала се како се народ и друштво, државе развијало.

-Војска је неодвојив део нашег народа, не само друштва, него пре свега народа. Имали смо историјске периоде када нисмо имали државу, имали смо историјске периоде када смо губили државност стицајем историјских околности, притиском већих сила, некада и нашим грешкама, али тај слободарски дух који је  увек био некако каналисан ка народној војсци није био избрисан и нико га није могао угасити. Зато је природно да смо данас и сви заједно и да, захваљујући сјајном колекционару господину Крагићу, који је несебично поделио са свима нама оно што је скупљао годинама на понос не само њега и његове породице него целе заједнице, целе државе, још једном видимо како се то развила Војска Србије – истакао је министар Вучевић.

Он је том приликом указао да ова изложба нема само културолошки карактер већ и едукативни, али и снажну образовну и васпитну компоненту.

- То је питање патриотизма, родољубља, љубави према народу своме, својој држави, то је питање и васпитања нешто што вам се од малена усади или пренесе са родитеља, са очева, мајки, са бака и дека или просто из прича свог народа, догађаја, доживљаја, а данас наравно користећи савремене медије. Кроз те нове технологије млади нараштаји се упознају са оним што се дешавало и пре њих  и што их на неки начин усмерава, обавезује, шта и како треба да раде у будућем периоду. И нека ова изложба која има историјски призвук буде посвећена будућим генерацијама, нека то буде изложба посвећена најмлађима да би они спознали какву штафету наслеђују и нека их то на неки начин усмери и определи да сутра буду бољи од нас - рекао је министар Вучевић.

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић истакао је да је Нови Сад град културе, младих и науке, али и да је он од свог настанка и град војске. 

-  Ова данашња изложба у Архиву Града Новог Сада је посвећена нашој војсци и 150 година наше војске се овде представља кроз изложбу и капа и шлемова. Оне представљају и симбол идентитета, представљају и професионалност, дисциплину, традицију, припадништво оружаним снагама – истакао је градоначелник Ђурић.

Како је нагласио директор Историјског архива Града Новог Сада Петар Ђурђев, поздрављајући окупљене, реч је о најбоље опремљеном објекту за чување архивске грађе на простору „од Будимпеште до Истанбула“.

 За ових седам година успели смо да ово постане један нови, културни центар Новог Сада. Видимо да ти импулси нашег културног делања досежу до тога да смо данас достојни сарадње са Министарством одбране. Показали смо да у тој синергији Министарства одбране, Града, установе културе и приватног сектора можемо да покажемо нешто што је битно за наше културно наслеђе, јер Србин и војник као да су синоними. Србин и војник, као да су два појма која су дубоко повезана и која су један другог устројила и формирала наше културно наслеђе, традицију и историју – рекао је директор Ђурђев.

На изложби, чији је аутор Зоран Вељановић, предмети су део колекције новосадског колекционара Дејана Крагића, а изложба приказује и више десетина музејских предмета који су хронолошки сложени по периодима, државама и родовима.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести