Министарство честита Светски дан слободе медија

БЕОГРАД: Министарство културе и информисања србије честитало је свим новинарима и медијским радницима Светски дан слободе медија, 3. мај, уз оцену да све релеватне институције и појединци треба заједно да се боре и залажу за то основно право.
stampa, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Министарство наводи да је важно непрекидно истицати вредности основних принципа слободе медија, јер медијски радници извештавају о свим појавама и дешавањима у друштву због чега је њихова улога од великог значаја.

У саопштењу се истиче да је новинарство првенствено лојално грађанима, те да су новинари обавезни да говоре истину и да пруже грађанима поуздане и проверене информације.

Наводи се и да је слобода медија, као један од начина изражавања јавног мишљења, једно од основних људских права, које остаје неотуђиво и кључно за развој демократије.  

Министарство је најоштрије осудило претње, притиске и угрожавања безбедности новинара и медијских радника, уз оцену да је недопустиву застрашивање представника медија и њихових породица због чињенице да обављају свој посао.

Наводи се и да је потребно одати посебну почаст свим новинарима у Србији и свету који су жртвовали и жртвују своје животе, слободу или личну добробит тражећи истину и правду. 

Овај дан уједно представља и прилику да се потврди снажна посвећеност Србије да унапређује развој позитивног медијског окружења и охрабрује развојне иницијативе свих заинтересованих актера у циљу унапређења слободе изражавања и медија, каже се у саопштењу Министарства културе и информисања.

Пашалић: Обезбедити услове новинарима за несметано бављење професијом

Слободни медији и слободна медијска реч темељ су демократије и основа јаких институција, а демократско друштво незамисливо је без слободних и одговорних медија, поручио је поводом 3. маја, Светског дана слободе медија, Заштитник грађана Зоран Пашалић.

Обавеза државе је, како је истакао, да запосленима у медијима обезбеди услове за несметано бављење новинарском професијом и позвао све учеснике у јавном животу да се уздрже од притисака и утицаја на рад медија.

Деценијама урушаван материјални положај новинара, обележен неповољним уговорима, нередовним и малим платама, додатно је ослабљен серијом честих напада на медије. Говор мржње, којем готово свакодневно сведочимо, доприноси стварању такве друштвене атмосфере која лако ескалира у директне физичке нападе на новинаре, наводи Заштитник.

Он је нагласио да се поново актуелизује питање безбедности новинара, да се најдрастичнији пример напада на новинаре догодио у децембру прошле године, као и низ претњи које су у претходном периоду упућене на адресе више редакција и медијских удружења.

Упркос таквом стању у области слободе медија, тачна и јединствена евиденција напада на новинаре не постоји, те се подаци различитих медијских удружења, као и надлежних државних органа, разликују, рекао Пашалић.

Сматра да би јединствена евиденција и прецизније дефинисање појмова, који се односе на нападе и притиске на новинаре, у значајној мери допринели побољшавању њиховог положаја.

Пашалић је предложио да се по угледу на платформу Савета Европе, у Србији успостави јединствена медијска платформа која би регистровала све нападе на новинаре и обезбедила тачну евиденцију, прецизно праћење напада на новинаре, као и реаговање надлежних државних органа.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести