Министарство: Факултетске дипломе стечене у Србији валидне

БЕОГРАД: Валидност факултетских диплома стечених у Србији се не доводи у питање и не зависи од чланства Србије у Европској асоцијацији за осигурање квалитета у високом образовању (ENQA), саопштило је данас Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
diplome stipendije
Фото: Dnevnik (arhiva)

Како наводе, 2012. године бивши КАПК је изабран за пуноправног члана ENQA, а 2017. године стављен у статус "под праћење" како би се уочени недостаци у примени Европских стандарда исправили. Национално акредитационо тело (НАТ) као правни следбеник бившег КАПК, наследило је овај статус.

Промењени су правилници и стандарди да би се отклониле примедбе због којих је бивши КАПК стављен у статус члана под надгледањем.

Успостављене су независне петочлане рецензентске комисије које чине три професора, стручњак из праксе и студент. На тај начин кључна улога у акредитацији високошколских установа и студијских програма дата је рецензентским комисијама.

Директорка НАТ Јелена Кочовић каже да приликом доношења одлуке Комисија за акредитацију не би требало да промени мишљење рецензентске комисије, осим ако није реч о кршењу закона. Према њеним речима, до сада није било таквих случајева.

НАТ је отклонио све уочене недостатке у циљу задржавања пуноправног чланства у ENQA, да би у потпуности интегрисали систем високог образовања у Србији са системом у европском простору, поштујући стандарде прописане од стране ENQA.

"НАТ је у октобру 2019. године имао спољашњу проверу четворочлане комисије рецензената ENQA и уверени смо да је НАТ добро представио своје досадашње резултате. У протеклих годину и по урађено је много на формирању нове методологије за акредитацију и спољашњу проверу квалитета. Да би доказали да, не само да смо формирали нову методологију, већ и да је примењујемо у пракси, ENQA је тражила од нас да пре њиховог доласка у спољашњу проверу НАТ, да документујемо да смо спровели поступак акредитације бар пет високошколских установа, односно студијских програма по тој методологији", наглашава проф. Кочовић.

За потребе представљања примене новог система акредитације по новој методологији рецензентском тиму ENQA спроведен је поступак акредитације студијских програма Универзитета Сингидунум, Електротехничког факултета у Београду, Електронског факултета у Нишу, Машинског факултета у Београду, Факултета организационих наука у Београду, Математичког факултета у Београду и Факултета инжењерских наука у Крагујевцу.

"Универзитет Сингидунум је први у марту 2019. поднео захтеве за акредитацију својих студијских програма, од којих су два акредитована у јуну. Остали наведени факултети су поднели захтеве за акредитацију студијских програма крајем јуна, и ти студијски програми акредитовани су почетком октобра 2019. Нова методологија је омогућила значајно повећање ефикасности спровођења поступака акредитације. Имајући у виду да су наведене установе предале уредну и озбиљно припремљену документацију, већина студијских програма свих ових установа је акредитована у року од приближно три месеца", истакла је Кочовић и нагласила да рецензентски тим ENQA није имао ниједну примедбу на спроведене акредитације.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести