Млади у Србији се суочавају са много проблема, узрок у породици

БЕОГРАД: Млади у Србији живе у врло осетљивом друштвеном контексту, збуњени су и не знају шта је морално, а шта неморално, а најчешћи узрок свих њихових проблема налази се унутар породице.
r
Фото: pixabay.com

Поред тога, на састанку организације креативног окупљања ОКО, млади учесници истакли су као највеће проблеме вршњачко насиље, дискриминацију и непостојање толеранције према рањивим групама.

Невена Недељковић, ученица Треће београдске гимназије казала је за Танјуг да је у њиховој школи, од проблема које муче младе, најзаступљеније вршњачко насиље, које је посебно интензивно на интернету, као и дискриминисање одређених група, као што су особе са инвалидитетом или оне других националности. 

"Требало би да се поради више на информисању младих зашто треба да будемо толерантније друштво", казала је Недељковић и додала да сматра да вршњачком едукацијом млади младима најбоље могу да помогну. 

Стефан Лазаревић са функционалним аутизмом у Организацији креативног окупљања ОКО од 2017. године волонтира, а за Танјуг је истакао да му подршка људи у Организацији веома много значи, те да се од када је почео да волонтира "препородио".

"Када сам завршио средњу економску школу пре две године нисам имао много активности. Једна пријатељица ме је укључила у ову организацију, од тог момента сам почео да долазим и значи ми пуно подршка коју сам овде добио. Уз њихову помоћ сам успео и да се бавим музиком, јер свирам клавијатуру у аматерском рок саставу, а највише ми значе дружења", казао је Лазаревић. 

Навео је да објављује и блог на теме које су везане за особе са аутизмом и додао да се последњи текст који је објавио бави предрасудама о тим особама и о томе како функционишу.

"Предрасуде су да волимо да будемо сами, ја баш волим да се дружим, да су особе са аутизмом генијалне, али не значи да ако једну ствар научис да све знаш, да су често нервозни и узнемирени без разлога, што није тачно, нико никада није узнемирен без разлога. Предрасуда је и да смо глупи, што уопште не мора да значи и зато је наслов мог текста ''Не знамо да вежемо пертле, али то не значи да смо глупи''", навео је Лазаревић.

Извршни директор Организације креативног окупљања ОКО Зоран Златковић је казао је да млади у Србији живе у врло осетљивом друштвеном контексту, пре свега зато што је наша земља посттрауматско подручје.

Такође, Златковић је навео да су мади су збуњени и изгубљени и не знају шта је морално, а шта неморално, јер код куће од одраслих, који би требало да им буду узори, слушају једну причу, док на телевизији виде нешто друго.

Истакао је да су промоције правих вредности, као што су солидарност, поштовање људских права, поштовање различитости, нулта толеранција на било који облик дискриминације, поштовање једнаких шанси приликом запошљавања, оно око чега млади желе да се окупе.

Социјални радник Ана Станковић навела је за Танјуг да се најчешћи узрок свих проблема младих налази унутар породице као примарне групе. 

"С обзиром да је породица основна јединица, у многим породицама односи буду поремећени, па често у каснијем периоду када деца одрастају и сазревају долази до бројних проблема, нарочито када говоримо о видовима асоцијалног понашања", казала је Станковић.

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести