На Ади Циганлији отворен највећи научни пикник

БЕОГРАД: Компанија НИС већ 10 година пружа подршку Парку науке, који је данас почео на Ади Циганлнији, а у питању је највећа научна забава на отвореном.
a
Фото: Tanjug/ T. Valič, ilustracija

Научни пикник, у организацији Фестивала науке, доноси нам бројне експерименте, дружења, изложбе и шоу програме.

Трајаће овог викенда од 11 до 19 часова, а садржај је бесплатан за све посетиоце.

Директорка Фестивала науке Ана Петровић каже да је овај фестивал посебан, јер је први који се после две и по године одржава уживо и пружа прилику да се на отвореном неки научни феномени виде и осете.

Оно што је изузетно важно је да смо ми обновили Парк науке, првенствено захваљујући томе што је компанија НИС, са којом сарађујемо већ више од десет година, имала слуха, а морам да кажем да су нас и подстакли да будемо на отвореном и позовемо децу да дођу. Оно што ми овде пружамо не може да се види у класичној школи, а сатисфакција нам је да се деца заинтересују и да неко од њих можда постане научник или истраживач, навела је Ана Петровић.

Генерални покровитељ фестивала, компанија НИС, отворила је врата јединствене школе међу дрвећем награђиваног фотографа Предрага Костина.

Костин, који је и запослен у компанији НИС, добитник је награде Натионал Геограпхиц Србија, а недавно је издао фотомонографију „Реке живота“, са циљем да нас покрене да више размишљамо о дивљим животињама и о томе како да их сачувамо.

Полазници ове јединствене школе, уместо традиционалних часова, уживаће у његовим фотографијама направљеним у дивљини, причама које их прате, а добиће и савете уколико желе да се опробају у фотографисању дивљих животиња.

Костин је рекао да му је драго да заједничким снагама са компанијом НИС има прилику да утиче на свест људи о очувању света око нас.

Осим тога, у овој НИС-овој школи међу дрвећем своја знања о становницима Савског језера преносе Стефан Анђус и Маја Раковић, стручњаци Института за билошка истраживања „Синиша Станковић“.

Имао сам раније сарадњу са компанијом НИС, која се доста ангажује на пољу екологије и видим да се труде да подижу свест о тој теми. Овде сам да покажем малишанима како изгледа скривени свет наших река и језера и како и зашто то треба чувати, каже Стефан Анђус.

Приче о угроженим животињским врстама на НИС-овој поставци прича Јелена Андреја Радаковић, еколог, а љубитеље природе сачекале су и звучне кабине са аутентичним звуцима дивљине.

За оне које природа посебно инспирише, НИС је осмислио и ликовни конкурс са вредним наградама.

Лабораторија за експерименталну психологију Филозофског факултета у Београду спремила је неколико експеримената и трикова заснованих на психологији опажања, који нам показују како је лако преварити наша чула.

Део прикупљених средстава за овогодишње научно дружење искоришћен је за његову обнову, пре свега захваљујући компанији НИС, која је уз Фестивал науке већ 10 година.

На овај начин НИС пружа свој допринос афирмацији науке и образовања код младих у Србији, наведено је у саопштењу НИС-а.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести