На Сајму образовања у Новом Саду пуно младих тражило информације о образовним институцијама

Традиционални Међународни сајам образовања „Путокази” одржан је на Новосадском сајму на којем је око 40 излагача представило 500 образовних програма. 
1
Фото: С. Шушњевић

У Мастер хали била је права сајамска атмосфера, с обзиром на то да се упоредо са сајмом образовања паралелено одржавају сајамови књига и уметности. Море људи попунило је Мастер Халу, неко у потрази за добрим насловом, а млади с намером да пронађу праву школу или факултет и тако трасирају свој животни пут. А понуда је било прегршт. На штандовима љубазни и насмејани представници средњих школа и факултета. 

Разговарали смо са Данијелом Габрић, која је ученица прве године новосадске Уметничке школе „Богдан Шупут” у Новом Саду, смер дизајн ентеријера. 

„Овде демонстрирамо креативност наше школе као појединци, а бавимо се различитим врстама уметности„, рекла нам је Данијела Габрић. „Донели смо глину и ту правимо разне форме како бисмо заинтересовали будуће средњошколце да нам се придруже. За оног ко воли уметност, сигурна сам да ће му сви наши смерови бити интересантни. Имамо дизајнере графике, амбалаже и текстила, као и ликовне техничаре. Прича се да ће се увести и нови смер, дизајн анимација. С радошћу се надамо да ће наша школа и то моћи да уврсти у своју понуду. 

Универзитет у Новом Саду је на сајму представио и своје факултете, а професорица са Департмана за математику и информатику ПМФ-а у Новом Саду Јована Видаковић казала је да су од јутарњих сати првог дана сајма имали добру посету будућих студената који се највише интересују за математику и информатику. Нажалост, неки смерови попут професорских су непопуларни, али постоји нека нада да ће се и то у скорије време променити.

Понуду су поред Универзитета у Новом Саду дали и приватни факултети попут „Едуконса„, а од средњих школа представиле су се Карловачка гимназија, новосадска Средња машинска школа, Средња стручна Војна школа, као и Војна академија.... 

Проректор за науку и међународну сарадњу Универзитета „Едуконс” проф. др Андреа Андрејевић Панић казала је за „Дневник” да је важно бити на сајму и промовисати студијске програме, с обзиром на то да су интегрисани универзитет, који у свом раду броји седам интегрисаних факултета: Факултет заштите животне средине, затим еколошке пољопривреде, пословне економије, затим ИТ сектор, као и Факултет дигиталне продукције и Учитељски факултет. 

„Тренутно смо врло активни на пољу науке и међународних пројеката, али свакако бих напоменула пројекте Покрајинске Владе, али и оне који се реализују на републичком нивоу Фонда за науку Републике Србије”, истиче Андреа Андрејевић Панић. „Као резултат великог међународног пројекта, проширили смо своје капацитете и у Врднику, направивши едукативни центар који може да служи и за шире сврхе. Увек се трудимо да привучемо бруцоше новим садржајима, а наши студенти из Студенстке организације ЕСО се током сајма труде да буду у директном контакту са свим посетиоцима, како би из прве руке и свог искуства могли да дају адекватне информције. Имамо и студентски дом за оне који се одлуче да студирају код нас„.

У посети Сајму образовања били су и ђаци из Сомбора, а ми смо питали Вању Ковачев из Средње економске школе из Сомбора шта је њој привукло највећу пажњу.

„Сви мени интересантни факултети, на неки начин имају везе са економијом, агроекономија ми је доста занимљива”; каже Вања Ковачев. „Ипак највише ме је заинтересовао Економски факултет. Мислим да ћу ићи у том смеру и у будућности постати економиста”. 

Олга Дабић из исте школе каже да је на неком од факултета видела понуду за смер menayment некретнина, што јој је јако занимљиво. Као мала, гледала је емисије тог типа, те ће вероватно од октобра бити у тој бранши. 

„Дошао смо да обиђемо штандове и видим каква је понуда, јер још нисам одлучио шта бих уписао„, искрено ће Алекса Гверо, који похађа трећи разред у Гимназије „Стеван Пузић” у Руми. „Има разних могућности, а за сада ми је највише заинтересовао Технолошки факултет, део око индустрисјке производње, а ту је, као могући избор, и нешто на Природно - математичком факултету. И. Бакмаз 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести