Научници открили нови симптом дугог ковида EВО ШТА ДИЖЕ УЗБУНУ

Према новом извештају , објављеном у часопису „Лансет“, откривен је још један симптом такозваног „дугог ковида“. То је акроцијаноза.
1
Фото: Pixabay, ilustracija

Акроцијаноза је стање где кожа поприма плаву боју због задржавања венске крви у ногама, и могла би бити још један симптом дугог ковида, показује извештај Маноја Сивана с Универзитета у Лидсу.

У њему је описан случај 33-годишњег мушкарца који је после 10 минута стајања видео да му ноге постају модре, а имао је и осећај тежине и сврбежа. Боја коже се вратила у нормалу пошто само два минута лежања.

До тог тренутка мушкарац никада пре није имао модре ноге, све до дијагнозе дугог ковида, те касније синдрома постуралне ортостатске тахикардије (ПОТС), поремећаја који узрокује неправилан пораст срчаног ритма при стајању. Док је лежао, пулс му је био 68 откуцаја у минути, али после осам минута стајања пулс му се попео на високих 127 откуцаја у минути.

Аутори извештаја напомињу да су забележени случајеви акроцијанозе код деце после вирусних болести, али ретки случајеви су досад повезани с дугим ковидом.

“Особе које имају овај симптом можда нису свесне да би то могло бити повезано са дугим ковидом и дисаутономијом, што може изазвати забринутост. Слично томе, доктори можда нису свесни везе између акроцијанозе и дугог ковида”, истакао је главни аутор извештаја, др Маној Сиван, у саопштењу Универзитета у Лидсу које је обавило истраживање.

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести