Нема више умањења пензија, следи повишица свима

Влада Србије усвојила је Предлог закона о изменама и допунама Закона о ПИО, а коначну реч треба да дају посланици Скупштине Србије.
Penzioneri na Štrandu foto: Dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Постојећи Закон мења се с осам нових чланова, а свакако су најважнији да ће се до постизања финансијске одрживости система пензијског и инвалидског осигурања пензије усклађивати по прописима којима се уређује буџет и у складу с економским могућностима државе.

Уместо да се пензије, као до сад, усклађују 1. априла и 1. октобра с растом трошкова живота, од наредне године одлука о повећању пензија зависиће директно од могућности буџета. Део економиста сматра да такав предлог доноси нову несигурност пензионерима јер сад не знају да ли ће бити усклађивања пензија, и кад, а други – да је то једино могуће решење кад се покушава финансијски одржати читав систем ПИО.

По образложењу измена и допуна поменутог законског акта, истиче се да позитивна економска кретања омогућавају одређене мера ради побољшања стандарда пензионера. Односно, могућност исплате већег новчаног износа на име повишице зависно од економских кретања и финансијских могућности буџета Србије, али та свота не може бити већа од 0,3 БДП-а годишње. Влада Србије ће утврдити услове, висину и динамику исплате. Уз то, дата је могућност да се новац Фонда ПИО изузетно користи и за исплату новчане помоћи пензионерима у износу који утврди Влада.

Важно и да се, након неколико година, 30. септембра ове године укида Закон о привременом уређивању начина исплате. Основ за исплату пензије за октобар и даље, биће примања из октобра 2014, али усклађена с повећањима током претходне три године.


Биће боље и послодавцима

Изменама и допунама Закона предлаже се праведнији обрачун висине превремене старосне пензија за оне с бенефицираним стажом, којима се  знатно смањују обавезе послодаваца око попуњавања и доставе разних образаца Фонду ПИО, обезбеђује се већа правна сигурност пензионерима. Њима се укида важење Закона о привременом уређењу начина исплате пензија па ће сад пензионери примати чек без умањења, а уводи се и могућност исплате увећања уз пензију.


Новина је и да се мења начин обрачуна висине превремене старосне пензије за оне који имају бенефицирани радни стаж и одлазе у превремену пензију, па им се обрачунавају „пенали” због недостатка година живота. Од 2019. за њих ће важити снижена старосна граница, а не општа као до сад, па након што напуне пун пензијски стаж неће имати казнене пенале због тога што су млађи.

Ради смањењења броја привремених решења Фонда ПИО уводи се промена у начину обрачуна последње године пензијског стажа. Наиме, до сад је њу било могуће обрачунати тек по истеку године кад Републички завод за статистику објави просечну годишњу зараду у Србији па је Фонд морао да доноси привремена решења о висини чека. Од наредне године уводи се и ороченост трајања привремених решења на три године чак и због непостојања свих потребних података за доношење коначног решења. Тако се обезбеђује и већа правна сигурност пензионера.

У изменама и допунама Закона о ПИО предложен је и престанак овлашћења Фонда да принудно наплаћује неуплаћене ПИО доприносе онима који су сами обвезници уплате доприноса обуставом трећине пензије. Тако се уводи ред у надлежностима институција јер је за контролу наплате тих доприноса надлежна Пореска управа. Сада ће корисници пензију примати чек према уплаћеним доприносима јер се њена висина одређује у складу с дужином и висином плаћања доприноса.

У делу матичне евиденције врши се усклађивање и са Законом о Централном регистру обавезног социјалног осигурања, као и дефинисање основа за преузимање података од других органа. Тако се значајно смањују обавезе послодавца за попуњавање и доставу Фонду ПИО разних пријава па и обрасца М-4, који се  укида, као и других 15 које сад морају да достављају.

Предложене измене и допуне Закона о ПИО само су наставак пензијских реформи започетих 2014, кад је старосна граница за ослазак у старосну пензију за оба пола подигнута на 65 година живота, пооштрени услови за инвалидску и породичну пензију, уведена превремена старосна пензија с трајним умањењем пензије, политика раста пензија усклађена с економским могућностима буџета...

Основни циљ реформе система ПИО је стварање услова за његову дугорочну економску одрживост, која ће обезбедити правну сигурност и одговарајући социјални положај садашњих и будућих генерација пензионера. То је и

те како потребно јер неповољан однос броја осигураника и броја пензионера и стални тренд погоршања тог односа – у децембру лане био је 1 према 1,5 – траже даљу реформу пензијског система. Посебно јер се готово 40 одсто обавеза за исплату нето пензија дотира из буџета.

Само укидање Закона о привременом уређивању исплате пензија и њихово враћање на стање из октобра 2014. годишње државу кошта 30,6 милијарди динара. Остаје и могућност једнократне помоћи пензионерима па ће је до краја године добити у висини која је још увек непозната.

Љубинка Малешевић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести