НЕНОРМАЛНО ВРЕМЕ ТЕШКО ПАДА “ХРОНИЧАРИМА” лекари упозоравају СВЕ ВЕЋИ БРОЈ ПАЦИЈЕНАТА СА ИНФАРКТОМ И МОЖДАНИМ УДАРОМ

Последњих дана у Србији драматично је повећан број пацијената са инфарктом и можданим ударом, тврде кардиолози и неуролози.
j
Фото: dnevnik.rs/arhiva

На то утиче више фактора, али пре свега временске прилике, нарочито ове нагле промене времена.

ако да се носимо са свакодневним променама температуре и сачувамо здравље, за Јутарњи дневник РТС говорио је проф. др Предраг Митровић, кардиолог Ургентног центра УКЦС.

У последњих неколико дана лекари Ургентног центра имају повећан број прегледа и пријема, и имају двоструко више пацијената који су доживели инфаркт. Кардиолог, проф. др Предраг Митровић, истиче да је, када је дошао на посао, једва успео да се пробије кроз чекаоницу колико је било болесника.

„Како је скочила дневна температура, тако је и порастао број прегледа у Ургентном центру. Наиме, ми смо преко викенда имали преко 300 прегледа само у кардиолошкој амбуланти, од чега је било око 180 прегледа кардиолошких болесника, а читав Ургентни центар је имао преко хиљаду прегледа, што је за 50 одсто више но иначе“, наглашава професор.

Додаје да једини начин на који се то може протумачити чињеница да је средином претходне недеље максимална дневна температура била 15 степени Целзијуса, а у јутарњим само два степена, док смо за викенд имали 32.

„Дакле, то је нешто што људски организам, без обзира на то да ли је здравији или није, не може лако да компензује“, истиче проф. Митровић.

Код пацијента који су хронични кардиоваскуларни болесници, долази до повећане динамике крвних судова, што доводи до промена крвног притиска.

Шта треба урадити

Међутим, професор напомиње да је у овом периоду било и доста нових болесника, али да су доминирали хронични болесници.

„Код пацијената који се жале на бол у грудима, наравно, већ можемо претпоставити да се ради или о ангини пекторис која није стабилна или о акутном инфаркту миокарда. Међутим, доста пацијената се жали на честе несвестице и на прескакање срца. Несвестица може бити знак и повећања и снижења крвног притиска, може и других болести, наравно“, додаје кардиолог.

У таквим ситуацијама најбоље је, уколико смо у могућности, прво да измеримо крвни притисак, саветује кардиолог. Најбоље је узети чашу-две воде, јер ће нам то помоћи да повисимо низак крвни притисак како не бисмо изгубили свест, а уколико је висок неће толико утицати на његов пораст.

Фото: pixabay.com

У сваком случају, професор саветује да настојимо да се што мање излажемо променама спољашње средине. Најбоље је не излазити из куће, нажалост, у било које доба дана јер су температурне промене изузетно велике.

„Придржавајте се редовне терапије, не смањујте на своју руку, немојте претерано солити, уносите што више течности. Значи, све оно што важи и за летње време, важи и за јесење, али сад имамо јесен, односно имамо лето и зиму који се смењују сваког дана“, закључује проф. др Предраг Митровић.

Блиц

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести