Новосадска Бетанија добила апарат за проверу слуха беба

Новосадско породилиште добило је апарат за рано откривање оштећења слуха новорођенчади, у оквиру акције “Срце за децу” коју организују

Блиц фондација и Телеком. Апарат за скрнинг слуха је одмах испробан, те је прва беба након провере слуха отишла кући.

Управник Клинике за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине др Драган Стајић рекао је да овакав апарат много значи установи коју води, а нарочито родитељима.

- Родитељи су сада ослобођени страха да ли њихово дете чује, а на овај начин је могућа и рана рехабилитација. Уз овај апарат ми имамо савремену методу и проширујемо спектар рада - рекао је др Стајић.

Шефица одељења неонатологије у Клиници за гинекологију и акушерство др Љиљана Добрић истакла је да ће уз овај апарат свака беба бити у могућности да чује најлепшу песму на свету - успаванку коју јој пева мама.

- Месечно се код три до пет беба установи оштећење слуха. Ми имамо више од 6.000 порођаја годишње, а на сваких 1.000 беба у просеку буде између три и пет њих с оштећењем слуха, што значи да годишње буде од 30 до 35 беба с овим оштећењем. То су ризичне групе беба, које су рођене пре времена, мале телесне масе - рекла је др Добрић и напоменула да годишње буде око 620 превремено рођених беба.

Како је објаснила др Добрић, до сада су превремено рођене бебе упућивали у Клинику за ОРЛ Клиничког центра Војводине, где им је провераван слух. Сада ће у Клинику моћи да шаљу бебе код којих се утврди оштећење слуха и одмах ће почети њихово лечење и рана рехабилитација.

Помоћница директора Клиничког центра Војводине задужена за здравство професорка др Весна Туркулов рекла је да се оштећење слуха код деце најчешће открије тек у другој години, када је касно за терапију.

- Идеално би било да се оштећење открије одмах по рођењу, најкасније до шестог месеца, док се још развија слушни апарат, како би терапија била успешно спроведена - казала је др Туркулов.

Управитељка Блиц фондације Јелена Дракулић Петровић навела је да у Србији има 56 породилишта, а намера Фондације је да све ове установе добију апарат за скрининг слуха беба ове године.

- До сада је седам породилишта добило апарат за проверу слуха, а новосадско породилиште је осмо. Оптимисти смо да ћемо успети да обезбедимо апарате за сва породилишта, а велику захвалност дугујемо донатору Телекому, као и Министарству здравља за логистичку подршку - рекла је Дракулић Петровић и напоменула да је укупно за сва породилипшта неопходно 200.000 евра, а апарат који је  уручен Бетанији вредан је 3.660 евра.

Апарат кој је  дониран Бетанији укључује и додатну опрему, као и потрошни материјал за годину дана, а Јелена Дракулић Петровић је истакла како ће након истека прве године видети хоће ли бити начина да се потрошни материјал обезбеди уз помоћ донатора.

Генерални директор “Телекома” Предраг Ћулибрк истакао је да они као друштвено одговорна компанија улажу новац за унапређење здавствене неге и у здравствени систем.

- Донације су ту најнеопходније, а улагање у бебе и потомство је улагање у себе и будућност и сигурно је исплативо - рекао је Ћулибрк и позвао грађане, као и пословну заједницу, да се прикључе акцији.

Љ. Петровић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести