Од малигних болести сваке године оболи 10.000 Војвођана

- Годишње у Војводини од малигних болести оболи 5.380 мушкараца и 4.870 жена, што је више од 10.000 новооболелих, а умре 3.370 мушкараца и 2.520 жена.
d
Фото: Dnevnik.rs

По учесталости оболевања и по смртности у Војводини код жена је најчешћи карцином дојке, а код мушкараца рак плућа. Рак дојке чини четвртину одукупног броја оболелих жена од малигних болести - каже помоћница директора Института за онкологију Војводине у Сремској Каменици задужена за медицинску делатност, стратешка питања и развој професорка др Јасна Трифуновић.

Светски дан борбе против рака обележава се данас, а процењује се да у свету тренуто има око 17 милиона људи има неку малигну болест. Најчешћи карцином код жена је рак дојке, док је код мушкараца то рак плућа, који је и најчешћи узрок смрти код болесника оба пола. Малигне болести су глобални проблем и по смртности налазе се одмах иза кардиоваскуларних болести.

Шансе за излечење су веће када се болест открије у раној фази и зато је важна рана дијагностика и скрининиг, јер то смањује смртност. Др Трифуновић каже да се код нас карцином дојке открива у узнапредовалом стадијуму, што ограничава лечење и терапијске могућности, а рано откривање болести даје дуготрајно преживљавање у више од 80 одсто случајева.

- Радила сам у болници и ишла сам на редовне контроле. У пензију сам отишла 2017. године, а у јануару 2018. године су ми открили да имам рак. Ништа нисам напипала, али сам радила ултразвук и мамографију, те је тако болест откривена. Прошла сам операцију и хемиотрапију, а на зрачењу сам од 18. децембра и очекујем да ћу сутра да идем кући - испричала нам је Нада Арсић (63) из Кикинде која се лечи у Институту за онкологију Војводине и поручила свим женама да редовно иду на контроле, да им превентивни прегледи буду приоритет и да мисле на себе.

Рак дојке је најчешћи код жена, а по учесталости након њега су карциноми дебелог црева, плућа, материце и грлића материце. Др Трифуновић каже како ови карциноми чине 55 одсто свих новооткривених карцинома код жена.


Жене често беже од проблема

Др Трифуновић каже како се дешава да жене и када напипају промене у дојци, не одлазе код лекара, већ беже од проблема и чекају.

- Рак дојке је водећи узрок смрти код жена које имају од 25 до 44 године. Зато је јако важно да се на време иде на контроле и ради скрининг - упозорава др Трифуновић.


- Рак дојке је начешћа малигна болест код жена у чак 150 земаља света, а у 30 држава најчешћи је рак грлића материце. Значајно је што је последњих деценија, а нарочито у последњих десет година, дошло до напретка у лечењу свих карцинома, те је стога у свету опала смртност од ових болести. То је постигнуто захваљујући раној дијагностици, скринингу, превенцији, хирургији, системској и радиотерапији, као и иновативним лековима - наводи професорка Трифуновић.

Према њеним речима, скоро половина карцинома може да се превенира уколико се једе храна која није богата мастима и холестеролом, јер гојазне особе имају већи ризик за настанак малигних болести, ако се остави пушење, укључи физичка активност, избегава сунчање, а наглашава и да су соларијуми забрањени свуда у свету.

Иновативни лекови су значајно продужили животни век пацијената, а др Трифуновић истиче да су и у Институту, као и у целој Србији, такође уведени нови лекови.

- Најновији лек који смо добили је за рак дојке и то и за метастатски и за локално узнапредовали, за одређене врсте карцинома. Овај лек се даје за метастатски ХЕР 2 позитивни карцином дојке и он продужава преживљавање до пет година, а даје се заједно са херцептином и са хемиотерапијом, док је раније максимално преживљавање било до три и по године. Имамо и још један лек за карцином дојке ХЕР 2 позитиван, који се даје у другој терапијској линији - открива др Трифуновић.

Осим ових лекова, раније су уведени иновативни лекови за карциноме простате, меланом, хепатоцелуларни карцином јетре, за карцином бубрега и лимфоме. Професорка Трифуновић објашњава како су то лекови чију употребу одбрава комисија Републичког фонда за здравствено осигурање.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести