Од почетка октобра у Србији 238 случајева малих богиња

БЕОГРАД: На територији Републике Србије, укључујући и територију већински српских општина на Косову и Метохији, од почетка октобра регистровано је укупно 238 случајева малих богиња, од којих је 63 лабораторијски потврђено у Институту "Торлак".
male_boginje.jpg

Најмлађа оболела особа је узраста два месеца, а најстарија 48 година. Највећи број оболелих је у узрасним групама млађим од пет и старијим од 30 година, саопштио је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".

Како се наводи, већина оболелих особа (91 одсто) је невакцинисана, непотпуно вакцинисана или непознатог вакциналног статуса.

Од укупног броја оболелих, 37 одсто је било хоспитализовано или је хоспитализација у току. Од тежих компликација малих богиња регистрована је упала плућа код 21 оболеле особе.

Како се прецизира, епидемија малих богиња на територији Косова и Метохије са већинским српским и неалбанским становништвом пријављена је 23. октобра и до 24. новембра на наведеној територији регистровано је 156 оболелих особа. 

Од почетка новембра, епидемије малих богиња пријављене су и на територији града Београда (32 оболела), града Краљева (38 оболелих) и општине Бујановац (два оболела). 

Дана 16. новембра године Институт "Торлак" је доставио лабораторијску потврду случаја малих богиња из Суботице, за који је Завод за јавно здравље Суботица доставио пријаву сумње, док је 22. новембра доставио лабораторијске потврде за два случаја малих богиња, код једне особе из Прешева и једне особе из Бојника, за које су пријаве сумње доставили Завод за јавно здравље Врање и Завод за јавно здравље Лесковац. 

"Торлак" је 23. новемба доставио лабораторијске потврде за пет случајева малих богиња из Ниша. Институт за јавно здравље Ниш је истог дана пријавио епидемију малих богиња на територији града Ниша са двоје оболелих, као и болничку епидемију са троје оболелих на Клиници за дечије интерне болести Клиничког центра Ниш.

Дана 24. новембра Завод за јавно здравље Нови Пазар доставио је Институту за јавно здравље Србије пријаву породичне епидемије малих богиња у Тутину, са двоје оболелих.

Од 9. октобра на снази су пооштрене мере епидемиолошког надзора над малим богињама на територији Републике Србије у складу са Планом активности за одстрањивање ове болести у Републици Србији (пријава сумње, лабораторијска дијагностика, изолација и лечење оболелих, здравствени надзор, епидемиолошки надзор, вакцинација невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних лица). 

У складу са предложеним мерама Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", на територији Републике Србије интензивно се спроводи вакцинација свих невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних особа узраста од навршених 12 месеци до навршених 14 година.

Имајући у виду наведене околности, период заразности, сезоност, остварене контакте, мере пооштреног надзора треба спроводити до даљњег, односно најмање у периоду двоструке максималне инкубације од последњег регистрованог случаја, а у складу са параметрима у оцени и процени епидемиолошке ситуације у жаришту епидемије, односно на територији Републике. 

Са развојем актуелне епидемиолошке ситуације Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" ће предлагати мере у складу са законским и подзаконским актима, стручним ставовима, препорукама СЗО, из којих је проистекао и усвојени план одстрањивања морбила у Србији, наводи се у саопштењу. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести