Од рака јајника у Србији годишње умре 450 жена

БЕОГРАД: Светски дан борбе против рака јајника, најсмртоноснијег гинеколошког канцера, обележава се данас, а у Србији сваке године од рака јајника оболи око 750 жена, док годишње рак јајника однесе више од 450 живота.
Rak jajnika/pixabay.com
Фото: pixabay.com/jajnici

Поводом обележавања Светског дана, Удружење за борбу против рака јајника "Проговори" организовало је едукативну трибину и кулинарску радионицу под називом "По нашем рецепту". 

Обележавању тог дана придружиле су се и струковне организације - Удружење медикалних онколога Србије (УМОС), Удружење гинеколога-онколога Србије (УГОС) и Удружење гинеколога и опстетричара Србије, Црне Горе и Републике Српске (УГОСЦГРС). 

Догађај у Београдском маркету одржан је у знак сећања на Зорицу Велицки, девојку која је пре неколико дана изгубила битку са овом суровом болешћу. 

Зорица је била оснивач удружења "Проговори" и симбол борбе против рака јајника у Србији, саопштили су организатори.

"Оно што нама свима треба јесте едукација о раку јајника, развијена свест да се треба редовно контролисати и ићи на превентивне прегледе, јер је то једина шанса да постигнемо напредак у смислу смањивања смртности од ове болести", рекао је државни секретар министарства здравља проф. Ференц Вицко. 

Директор Клинике за гинекологију и акушерство КЦ Србије проф.др Александар Стефановић рекао је да је рак јајника тешка и озбиљна болест, најсмртоноснији канцер од свих малигнитета који погађају жене. 

Болест, како каже, нема раних симптома, а када се и појаве они су веома неспецифични и везани су углавном за дигестивни и уринарни тракт. 

"Лечење у нашој земљи обухвата хирургију, хемиотерапију и одређену биолошку терапију, а очекујемо да ће нам ускоро системски бити доступна и персонализована терапија којом се лечи БРЦА мутирани карцином јајника", објашњава проф. Стефановић

Представница Удружења "Проговори" Горица Ђокић нагласила је да је редован преглед најбоља заштита у борби против рака јајника и да апелује на све жене, нарочито оне које у својој породици имају искуство са гинеколошким малигнитетом, да брину о свом здрављу и да једном годишње иду код гинеколога. 

"Верујемо да ћемо у договору са надлежним државним институцијама, до краја године имати на располагању шири спектар савремене иновативне терапије која је неопходна за ефикасније лечење наших пацијенткиња", истакла је она.

Светски дан борбе против рака јајника удружује организације широм света које се баве овом темом, са циљем да се идеја о раном откривању симптома болести и правовременом лечењу што више прошири. 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести