Онлајн савети за оне који су преживели срчани удар

НОВИ САД: У Србији од последица кардиоваскуларних болести годишње изгубимо један град величине Зајечара, јер статистика показује да од ових обољења умре више од 50.000 људи, а акутни инфаркт годишње добије готово 15.000 људи.
b
Фото: Dnevnik (arhiva)

Велики број њих уопште не стигне до болнице, а сваки четврти нажалост, премине. Они који пак преживе, сматрају да су добили другу шансу у животу и мењају стил живота, покушавајући да умање могућност од понављања инфаркта.

Управо из тог разлога Удружење за борбу против срчаног удара “Моја друга шанса”, уз подршку Удружења коронарних јединица Србије, Клиничког центра Србије и других здравствених установа, организоваће 12 онлајн саветовалишта у наредна три месеца за пацијенте са кардиолошким проблемима. Овакав вид комуникације са пацијентима у Србији организује се први пут, јер ће онима који буду пратили саветовалишта бити доступни лекари којима ће уживо моћи да постављају питања.

Саветовалишта су намењена пацијентима који су преживели инфаркт миокарда, као и онима који су у повећаном ризику да га добију. Циљ нам је да грађанима пружимо подршку и омогућимо им што бољу едукацију о самој болести, начину лечења, али и о значају промене стилова живота како би се што раније и свеобухватније вратили свакодневним активностима. Такође, због епидемије корона вируса, кардиоваскуларним пацијентима отежан је приступ редовним контролним прегледима и дијагностичким процедурама, тако да ће путем ових саветовалишта моћи да се информишу и посаветују са стручњацима, објаснио је управник Клинике за кардиологију у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине професор др Милован Петровић, који је и председник Удружења коронарних јединица у Србији.

На сваком онлајн саветовалишту учестоваће кардиолог, који ради у коронарној јединици и представник Удружења "Моја друга шанса", који ће давати савете и одговарати на питања пацијената. Питања могу да се постављају на мејл mojaadresa@gmail.com, као и на Фејсбук страници удружења “Моја друга шанса”. Планирано је да се саветовалишта одржавају током наредна три месеца, сваког четвртка од 10 до 11 сати, а с првим се креће већ од данас, 11. јуна. Сви грађани моћи ће уживо да прате програм и на Јутјуб каналу Удружења “Покуцај, ми смо ту”, као и на порталу “Блиц жене”.

Професор др Горан Давидовић из Клинике за кардиологију Клиничког центра Крагујевац, биће први доктор који ће се обратити пацијентима и бити им доступан за сва питања.

Велики број кардиолошких пацијената због епидемије ковида – 19 није ишао на контроле. Управо због тога, ова саветовалишта се организују у право време. Због тренутне епидемиолошке ситуације кардиоваскуларни болесници и даље спадају у најугроженију категорију становништва када је у питању вирус и представљају посебно осетљив део популације. Неопходно је да редовно узимају своју терапију, јер се тако значајно предупређују компликације, уколико дође до заразе. С друге стране, многи пацијенти са инфарктом не добију другу шансу, јер игноришу симптоме и у клинике стижу у критичном стању. Борба с инфарктом је борба с временом, јер један минут кашњења у адекватној медицинској помоћи, код оних који преживе, скраћује живот за 12, док три минута кашњења за 33 дана, каже др Давидовић.


Апликација за пацијенте

Поред саветовалишта направили смо и апликацију за пацијенте „Откуцаји“, која је доступна на дигиталним платформама, Google и Apple store, и може бесплатно да се преузме. Апликација је замишљена као свеобухватна помоћ пацијентима у примени терапије и праћењу општег стања. Све информације које се уписују могу да олакшају и комуникацију са лекарима, а такође лекарима би те информације значиле у даљем лечењу и праћењу пацијената. Апликација садржи и опште податке о болести и симптомима, као и листу са адресама и контакт телефонима које пацијенти могу да зову за информације. Постоји пет издвојених група у апликацији: терапија, термини, дневник, о болести и контакт, рекао је председник Удружења “Моја друга шанса” Иван Тојагић.


Председник Удружења “Моја друга шанса” Иван Тојагић позива све пацијенте да се прикључе раду удружења, као и да учествују у онлајн саветовалишту, како би успели заједно да подигну свест код оболелих о опасностима кардиоваскуларних болести.

Позивам све да пре свега да слушају своје кардиологе, воде уредан живот, редовно иду на контроле и пију прописане лекове. Када би свако за себе и своје ближње, учинио тај мали напор, верујем да бисмо могли спасити велики број људских живота, рекао је Тојагић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести