ОПРЕМАЊЕ УЧЕНИКА ЗА НОВУ ШКОЛСКУ ГОДИНУ Ево колико треба новаца за торбе, свеске и прибор

Кућни буџет у многим домаћинствима крајем лета додатно је оптерећен уколико има ђака, којима је потребно купти школски прибор и опрему, а познато је да се куповина прибора не завршава 1. септембра, када почне школска година, већ се школски ранац пуни додатно, у зависности од захтева наставника.
Ф. Бакић
Фото: Ф. Бакић

Према ценама у специјализованим радњама, књижарама и маркетима за ученика мора се издвојити између 5.000 и 15.000 динара.  Школске торбе и ранчеви су свакако најскупљи део опреме за полазак у школу. Цене се крећу од 1.350 динара за оне једноставног дизајна до 8.500 динара за торбе са точкићима или илустрацијама из познатих цртаних филмова. Ученици, углавном, бирају модерније и квалитетније призводе, а млађи ђаци са различитим мотивима. Већина спортских средњих ранаца у које се може спаковати спортска или опрема за физичко васпитање кошта од 2.500 до 4.500 динара. Вреће у којима ђаци носе спортску опрему или патике продају се по различитим ценама, у зависности од величине, материјала, шара... Оне мање и намењене млађима су од 400 до 600, а оне скупље и мало веће су око 1.000 динара.

Свеске, које су неизоставни део прибора сваког ученика, могу се наћи на скоро свим продајним местима, а цене се крећу од 39 до 269 динара за мале А5 формата, док велике А4 формата коштају од 79 до скоро 600 динара. За обичне графитне оловке је потребно издвојити најмање седам и по динара, али и 185 динара по комаду за оловке украшене разнобојним шљокицама. Гумице за брисање могу се наћи и за 19 динара у Јеврејској улици.

Фото: Н. Костић

Цене сетова дрвених боја, почевши од 12 комада до оних са по 24 бојице, углавном се крећу између 250 и 480 динара, док је за кутије са по 24 фломастера потребно издвојити око 500 динара.

Разне врсте ператоница, од сасвим малих за само неколико оловака до оних пуних прибора за писање и цртање, коштају од 174 до 3.390 динара. Да би се лекције у књигама подвукле различитим бојама, потребни су маркери, а они се могу купити у распону цена од 50 до 200 динара по комаду.


Ђачке униформе

Ђачка униформа се у основним и средњим школама у СФРЈ користила од 1950. до 1980. године. Биле су једноставног кроја, углавном тамноплаве и личиле су на радни мантил или тунику. Осим купљених у тада познатим робним кућама, ђаци су носили униформе које су им шиле маме, баке или кројачице. Мада се у Србији више пута покретало питање треба ли вратити униформе у школе, још увек ништа није решено, односно, ученици не морају да их носе.


Драгана Миленковић већ је набавила свеске за своје ћерке, а каже да ранчеве и другу потребну опрему углавном имају од претходних година. Остало, додаје, допуниће када у школама деца добију информацију шта им све тачно треба. 

Осим основног прибора и уџбеника, у књижарама се могу пронаћи и разнобојни увијачи, геометријски сетови, опрема за ликовно и музичко, а деци је обично потребна и опрема за физичко. Средства која родитељи издвајају за све ово сигурно нису мала, почевши од блока за ликовно који је могуће купити за око 100 динара, кесе за блок која кошта око 70 динара, цене сетова темпера и водених боја ближе су цифри од 500 динара. Геометријски сет од неколико лењира, потребан за математику и техничко, може се пронаћи на снижењима мегамаркета и за свега 99 динара. А за додатну прецизност при техничком цртању, шестаре је могуће набавити по ценама између 80 и 1.500 динара. 

Н. Костић

Фото: Dnevnik.rs

Рециклиран и дуготрајан прибор уместо новог

Шаренило школског прибора може навести родитеље на куповину која ће их заиста много коштати, поготово ако имају више од једног детета. Уколико нешто није прекопотребно за почетак школске године, најбољи савет родитељима јесте да одгоде такву куповину, јер је канцеларијски и школски прибор доступан током целе године.

– Почела је школа и чини нам се да је списак потребних ствари сваке године све дужи – каже оснивач Академског центра заштите животне средине и одрживог развоја и докторанд науке заштите животне средине Вања Петковић. – Али уколико размишљамо и о очувању планете, неколико промена може учинити повратак у школу мање оптерећујућим и за планету  и за новчаник. Ранчеве и пернице увек можемо разменити са старијом браћом или сестрама, а новац који уштедите можете искористити за куповину дуготрајнијих ствари.

Она сугерише да купци истраже произвођаче прибора који се може рециклирати и који је нетоксичан или погодан за вишекратну употребу. Да користе оловке у боји, јер стварају мање отпада од маркера.       

А. Ч.

EUR/RSD 117.0683
Најновије вести