Ова Новосађанка је међу најбољим форензичарима на свету

Др Драгана Згоњанин Босић из Клиничког центра Војводине уврштена је међу најбоље светске научнике у области форензичке генетике у 2017. години на последњем Конгресу форензичке генетике у Сеулу. На конгресу је било 705 учесника из 68 земаља, који су презентовали 546 научних радова.
dragana zgonjanin bosic privatna
Фото: Dnevnik.rs

„Представила сам резултате пет истраживања, а два рада су резултати сарадње са ДНК лабораторијом полиције Дубаија. Специјалне награде добило је девет кандидата. Награда се додељивала за научне резултате и успостављену сарадњу, што је у мом случају сарадња с полицијом Дубаија“, казала је др Драгана Згоњанин Босић која је стални судски вештак форензичке генетике и судско-медицинске форензике ДНК лабораторије Института за судску медицину Клиничког центра Војводине.

Како је објаснила, реч је о раду током којег су анализирали брзомутирајуће хромозомске маркере, карактеристичне за сексуалне деликте, у проблематичним смешама где је помешан мушки и женски ДНК. Женска ДНК доминира у тим узорцима и проблем је да се одреди минималан мушки ДНК. Др Згоњанин Босић каже како је сарадња ДНК лабораторије Клиничког центра Војводине с полицијом у Дубаију почела 2015.

„Награда ми је омогућила боравак у лабораторији у Дубаију и новембру, где сам радила на случајевима на којима они раде, а посета ми је пружила могућност сагледавања њихових капацитета. Сарадња ће бити настављена и они ће у фебруару узвратити посету“, рекла је др Згоњанин Босић и додала како је била у прилици да види како колеге у Дубаију обрађују податке, организују посао и поштују стандарде.


Анализе и за један дан

За анализу и прављење ДНК профила потребно је од три до седам дана. Др Згоњанин Босић каже како у неким случајевима, када је то неопходно за истрагу, анализе могу да буду готове и у једном дану. Анализа трагова или утврђивање очинства кошта 13.400 динара, по узорку.


Колеге из Дубаија имале су идеју да прошире могућност откривања мушке ДНК те су дизајнирали један кит са 13 узорака.

„Ставили су на располагање тај кит Клиничком центру Војводине, а ми располажено вишекапиларним инструментом. Тим китом сам тестирала 279 мушких појединца без родбинске повезаности и испитала степен мутације код 85 парова мушких сродника и то 74 пара комбинација отац и син и 11 близаначких парова. То истраживање је представљено у Сеулу и приказано у два рада. Алат који сам користила је моћно средство, помоћу којег ће са мање трошкова и у кратко време моћи да се профилише мушка компонента у узорцима“, објаснила је др Згоњанин Босић и додала да је у лабораторији у Дубаију све

Фото: Privatna arhiva

аутоматизовано, чиме се спречава могућност контаминације узорака.

ДНК лабораторија у Клиничком центру Војводине постоји од 2003. године, а посао др Драгане Згоњанин Босић је обрада форензичких трагова током истраге у случајевима убистава, силовања, разбојништва и тешких крађа, затим хумана идентификација у случајевима када су тела спаљена или када су дуго била у води, као и утврђивање спорног родитељства, најчешће очинства. Лабораторија испуњава критеријуме Европске асоцијације за ДНК анализе, те су резултати које добију валидни у Европи.

„Форензички узорци на којима радимо су трагови крви, пљувачке, сперме, затим узорци длака, као и контакта ДНК. када је реч о хуманој идентификацији. Код тела која су спаљена или су из воде, идентификација се ради из бутне кости или на основу референтног узорка за упоређивање који потиче од родбинског кандидата“,казала је др Згоњанин Босић и додала како расте број захтева за извођење ДНК анализа, у складу са захтевима полиције.

У свакодневном раду имају и профилисање из контактних узорака са различитих предмета, а чести су узорци заплењених наркотичких супстанци. Задатак је да се утврди ДНК профил на одузетим узорцима.

Помоћница директора Клиничког центра Војводине професорка др Едита Стокић казала је да је медицина мултидисциплинарна и да обухвата многа подручја, те је напоменула да су поносни што се др Драгана Згоњанин Босић нашла међу девет кандидата који су освојили награду.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести