Пацијенти ће од сада сами моћи да проверавају здравствено стање

Пацијенти оболели од астме и хроничне опструктивне болести плућа добиће бесплатно уређаје, помоћу којих ће моћи самостално да прате плућну функцију.
Промо
Фото: Промо

На тај начин, њихови лекари, и у доба пандемије, моћи ће да прате пацијентово стање путем мобилне апликације и уређаја који се прикључује у сам телефон.

Због епидемије изазване коронавирусом, посете лекарима значајно су редуковане, а од када је почела и имунизација против ковида-19, пацијенти који болују од астме, алергија и ХОБП имају много питања, недоумица и потешкоћа приликом контактирања лекара. Из тог разлога, Удружење „Победимо астму и алергије” наставља са организовањем бесплатних саветовалишта „Кец на 10” до лета, када се и очекују појачане тегобе код ове групе пацијената. Они ће моћи да се посаветују о својој основној болести, вакцинацији, терапији, с пулмолозима из Градског завода за плућне болести и туберкулозу.

- Удружење је срећно да објави две велике вести. Прво и најважније је да добијамо донацију која ће значајно унапредити квалитет живота и лечења пацијената са астмом. У условима недоступности лекара и битних метода за утврђивање фазе болести, донација од 50 пик флоуметра омогућиће да 50 пацијената, за почетак, могу на основу унапред утврђеног плана сами себи да помогну у ситуацијама када осете погоршање, да прате стање и контролишу болест. Све детаље ћемо, ми као Удружење, објављивати на нашој фејсбук страници. Друга ствар јесте продужетак акције „Кец НА 10“ у оквиру глобалне кампање „Астхма Зеро“. Бесплатна онлајн саветовалишта пружила су могућност пацијентима оболелим од астме, хроничне опструктивне болести плућа и алергијског ринитиса да, у време када су све клинике за пулмологију у Србији биле у ковид систему, дођу до наших лекара и потраже савет, мишљење, препоруку, па и утеху. С тим у вези, договорили смо се са стручњацима из Градског завода да организујемо још додатних онлајн саветовалишта за пацијенте, сваке друге среде од 16 до 19 сати. Консултација ће трајати 20 минута по пацијенту, а пријављују се порукама у инбокс Фејсбук странице „Победимо астму и алергије“ и мејлом победимо.астму.алергијеЖгмаил.цом - истакла је на веб конференцији „Кец на 10” председница Удружења пацијената „Победимо астму и алергије” Ивана Врачар.


Астма често неконтролисана

Истраживања која су рађена у свету показала су да је код четвртине лечених пацијената астма неконтролисана, а понегде чак и код половине пацијената. Код великог броја пацијената, због неадекватне терапије и неправилне употребе инхалера, долази до честе појаве симптома, попут гушења и напада, који се само тренутно санирају лековима за олакшање симптома. Више од 50 одсто пацијената није узимало терапију свакодневно како им је прописано, док је 92 одсто испитаника мислило да добро контролише астму.


Прецизни подаци о броју оболелих не постоје, али процене су да око осам одсто одраслог становништва болује од астме, дакле око 500.000 људи у Србији, док се трећина становништва сусрела с неким обликом алергије. Астма је најмасовнија хронична болест и у свету и код нас се процењује да ће до 2050. половина човечанстава имати озбиљне проблеме с алергијама.

- Пацијенти су били уплашени чим је наша установа ушла у ковид систем и многи су прескакали своје терапије и посете лекару, из страха да се не заразе коронавирусом, самим тим дешавала су се и погоршања болести. Управо таквим пацијентима је саветовалиште „Кец на десет“ било најпотребније. Од изузетног значаја је да сви пацијенти редовно узимају терапију, како би се њихова болест држала под контролом. Значајна је и донација пик флоуметара. То је уређај којим се контролише један од параметара плућне функције и показатељ је да ли је болест под контролом. Уређај нам омогућава да установимо да ли и у којој мери треба да коригујемо терапију. Пацијент је у обавези да дува у уређај три пута ујутру и три пута увече, тако се мери и прати разлика протока ваздуха у јутарњим и дневним сатима и, у зависности од тога колико забележене вредности варирају током дана, знамо које кораке даље да предузимамо - закључила је на директорка Градског завода за плућне болести и туберкулозу др Љиљана Тимотијевић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести