Пацијенти оболели од астме из целе Србије могу онлајн да се консултују са лекарима

Оболели од астме из целе Србије могу бесплатно онлајн да се консултују са пулмолозима Градског завода за плућне болести и туберкулозу из Београда.
astma
Фото: Printscreen

Удружење пацијената „Победимо астму и алергије“ омогућило је пацијентима из целе земље контакт и консултације са лекарима, а да се при том не излажу додатном ризику од заразе короном и покренули акцију под називом „Кец на десет“.

- Одржаће се 10 онлајн персонализованих саветовалишта преко „зоом“ апликације, почевши од 28. октобра, сваке среде  од 16 до 19 сати. Консултација ће трајати 20 минута по пацијенту. Током наредних 10 недеља више од 100 пацијената биће у прилици да добије савете у вези са тегобама које их муче. Читава акција „Кец на 10“, део је глобалног пројекта „Астма зеро“. Сматрамо да је нашим члановима овако нешто неопходно, посебно сада када се појачава присуство коронавируса и да ће им саветовалишта лећи баш као „Кец на 10“, отуда и назив наше акције. Консултације су бесплатне, али заказивање је обавезно. Намењене су пацијентима који болују од астме, хроничне опструктивне болести плућа и осталих плућних тегоба. Пријављивање и заказивање је на Фејбук страници „Победимо астму и алергије“, слањем поруке у инбокс, као и мејлом на адресу победимо.астму.алергије­гмаил.цом - рекла је председница Удружења пацијената Ивана Врачар.


Симптоми болести

Благи симптоми астме обухватају кашаљ, звиждање у плућима, кратак дах и способност говора у пуним реченицама између удаха. Умерени напади  препознају се по непрекидном кашаљу и умереним звиждањем у плућима, очигледним тешкоћама у дисању и способности изговора само кратких реченица између удаха. Тешки напади астме су озбиљни и захтевају хитну медицинску помоћ. Симптоми су озбиљне тешкоће у дисању, немогућност да се изговори више од једне или две речи, веома тихо звиждање у плућима, долази до увлачење мишића грла и ребарног лука, особа је бледа и зноји се, усне и/или нокти на рукама могу да поплаве, особа је веома узнемирена и уплашена.


Астма је једна од најраспрострањенијих хроничних болести дисајних путева у свету. Не постоје прецизни подаци о броју оболелих, али последње статистике говоре да око осам одсто одраслог становништва болује од астме, дакле око 500.000 људи у Србији. Карактеришу је епизоде отежаног дисања, серије кратког даха, стезања у грудима и кашаљ.

- Код нас се постепено повећава број пацијената са доказаном клиничком сликом ковид-19, али када говоримо о пацијентима који имају и астму, ситуација је нешто измењена. Наиме, ово је период у години када углавном имамо увећан број асматичара, јер цвета коров, што представља појачану тегобу за њих, међутим сад, због епидемије коронавирусом ситуација је другачија. Никад нисмо имали мањи број пацијента, новодијагностикованих и старих астматичара, а то нам доказује само да међу њима влада страх од контакта и доласка у здравствене установе. Желимо да их охрабримо да одржавају контакте са лекарима и питају све што их занима - истакла је директорка Градског завода за плућне болести и туберкулозу др Љиљана Тимотијевић.

Нормалан живот са астмом могућ је уколико је она контролисана. Међутим, код великог броја пацијената, због неадекватне терапије и неправилне употребе инхалера, долази до честе појаве симптома, попут гушења и напада, који се само тренутно санирају лековима за олакшање симптома. Истраживања која су рађена у свету показала су да је код четвртине лечених пацијената астма неконтролисана, а понегде чак и код половине пацијената. Више од 50 одсто пацијената није узимало терапију свакодневно како им је прописано, док је 92 одсто испитаника мислило да добро контролише своју астму.

Љубица Петровић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести