ПАНЕЛ О ДОЈЕЊУ У ЈАВНОСТИ Неопходна већа подршка за маме

Панел о дојењу у јавности Беба бира где одржан је на Петом Авент фестивалу дојења, који сваке године окупи више од 200 учесника, лекара, партнера и компанија које подржавају дојење.
1
Фото: pixabay.com

Докторка Ђурђица Ћећез, неонатолог из ГАК Народни фронт, Јована Ружичић из Центра за маме, Нада Филиповић, представница Росе, и маме које радо доје у јавности, говориле су о подршци која је мамама неопходна како би дојиле своје бебе где год оне то желе, све у циљу да се број дојених беба у Србији повећа.

Панел је одржан као део иницијативе “Беба бира”, чији је циљ да едукује јавно мњење о значају дојења у јавности, а коју је покренула Роса.

- Током претходне деценије сусретали смо се с многим родитељима, првенствено мамама које су и саме указале на то да је подршка дојењу потребна. Зато смо одлучили да с Министарством здравља пружимо континуирану подршку породилиштима, најављујући опремање Роса – собе за подршку дојењу у ГАК Народни фронт, где се годишње роди око 6.800 беба. С подршком се није ту стало, желимо да подржимо маме и када изађу из породилишта, тако што ћемо их охрабривати да доје на јавном месту, где год пожеле. Тако је настала иницијатива “Беба бира где”, усмерена на подизање свести и едукацију о важности дојења у јавности, како би се мамама пружила неопходна подршка, све у циљу да се број дојених беба у Србији повећа - рекла је Нада Филиповић, представница Росе.

Србија је једна од земаља с најнижом стопом дојења у Европи. Национални подаци показују да само 12,8 процената деце искључиво доји до шестог месеца, док је 47,2 процената деце узраста 0–5 месеци претежно дојено. У недавно спроведеном истраживању о дојењу у јавности које је спровео Центар за маме, чак 30 одсто мама рекло је да никада није дојило бебу у јавности, претежно због осећаја стида и страха каква ће бити реакција околине.

Јована Ружичић каже да, иако податак да је скоро две трећине мама дојило бебу на јавном месту звучи охрабрујуће, има још доста простора за напредак, јер већина мама доји само на местима која су очекивана и уобичајена, попут паркова.

- Чак 90 одсто мама мисли да дојење у јавности није адекватно подржано од стране шире заједнице, док је две трећине мама које нису дојиле бебу у јавности осећало да је њихово кретање било ограничено јер су дојиле само код куће. Бројка на чијем мењању треба најхитније радити је свакако 30 посто испитаница које нису дојиле на јавном месту зато што им је било непријатно и стиделе су се. Те бројке показују да је чак трећина мама у периоду када је требало да  слушају себе и своју бебу, више пажње обраћала на околину и на то шта околина мисли.      

Е. Д.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести