Почела обнова зграде црквене општине у Пашићевој

Обнова зграде Српске православне црквене општине, при храму Светог Георгија, у Улици Николе Пашића 4 у Новом Саду, почела је пре недељу дана, а прва фаза радова коштаће 36 милиона динара.
7 opstina
Фото: Дневник (В. Фифа)

Пројектом је, осим реконструкције дела објекта, предвиђено и његово проширење - доградња. Како се може приметити тавански простор ће бити претворен у стамбени, док ће шупе и терасе у дворишном делу, због доградње бити срушене, и на том месту је предвиђена крстионица. 

Спољашњост зграде одликују елементи класицизма и необарока и то здање црквене општине представља заштићено културно добро. Како је у тендерској документацији објашњено, на истом месту на ком је данашња грађевина, на плану Новог Сада из 1885, назначен је објекат правоугаоне основе, што значи да је црквена кућа временом дограђивана. Садашњи изглед зграда је добила 1903/5. године, обновом коју је извео архитекта Михајло Харминц.


У другој фази рестаурација
Фото: Дневник (В. Фифа)

Обнову зграде црквене општине финансира Покрајинска влада, преко Секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, с тим да је за стручни надзор задужен Покрајински завод за заштиту споменика културе. Из Завода наводе да прва фаза обнове подразумева грађевинске радове и доградњу, док је у другој фази планирана рестаурација старог објекта и опремање.


Објекат је смештен на регулационој линији и на поседу су, како је у техничком опису наведено, изграђене шупе, а са задње стране је дограђена тераса, прислоњена уз зграду Гимназије “Јован Јовановић Змај”. Ти помоћни објекти ће бити срушени, да би се обезбедио простор за доградњу.

Тавански простор ће реконструкцијом бити претворен у стамбени, а у приземљу, лево од главног улаза, предвиђена је нова сала за пробе хора, што ће бити остварено уклањањем зидова између три канцеларије и продавнице свећа. На делу објекта десно од главног улаза биће задржане садашње просторије, с тим што ће ту бити убачени тоалети, претпростори и чајна кухиња, за потребе службеника црквене општине, чланова хора и посетилаца.

На спрату су тренутно два салона, канцеларија, ризница, чајна кухиња и тоалет, с претпростором, а на тавану ће реконструкцијом бити формиране две стамбене јединице. Када је реч о вертикалној комуникацији она ће се одвијати садашњим степеништем, које ће бити прилагођено противпожарним захтевима, а планиран је и нови лифт.

На месту шупа и терасе биће дограђен нови једноспратни објекат, с тим што ће у приземљу, осим крстионице, бити смештене остава, гардероба и санитарне просторије, док је на спрату планиран стан.

Фото: Дневник (В. Фифа)

Пројектанти су у техничком опису, између осталог, навели и да су у претходном периоду, непознатом интервенцијом, уклоњени одређени зидови, као и да су неадекватно подухваћени и премошћени конструктивни елементи међуспратне и кровне конструкције. Све то довело је до поремећаја стабилности и померања одређених конструктивних склопова, а последице су видљиве на великим пукотинама и дестабилизацији спољашњег контруктивног зида, ка дворишту, као и на зидовима ходника, који носе полуобличасти свод. Осим тога, пукотине су видљиве и у приземљу, на сводовима и таванској конструкцији, на западној страни објекта.

Реконструкција објекта предвиђа измештање просторије за црквени хор у приземље. Сви попуцали зидови биће срушени и президани или ињектирани. Због споменичких вредности цео склоп сводне конструкције ће бити задржан, те подухваћен санираним зидовима, бетонским гредама или луковима, на местима на којима се уклањају конструктивни зидови. Дрвена таваница на спрату биће замењена новом “ЛМТ”, са високом протвпожарном отпорношћу.

Са унутрашње стране објекта зидови ће бити финално малтерисани, глетовани и бојени, с тим да је у санитарним просторијама планирано постављање зидне керамике. Фасада на постојећем делу зграде ће бити рестаурирана, уз очување аутентичног изгледа и обнову свих профила и украса.

Јована Вукашиновић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести