ПОЧЕО ВЕЛИКИ ПРОЈЕКАТ У ИНСТИТУТУ ЗА ОНКОЛОГИЈУ ВОЈВОДИНЕ Тестирање и нови лек за рак дојке

- У Институту за онкологију Војводине кренуо је велики пројекат тестирања жена на високоризични карцином дојке, генетско тестирање на BRCA 1 и BRCA 2 и уколико се докаже да је узрок болести ова генетска мутација, пацијенткиње ће о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) добити иновативни лек олапариб у трајању од годину дана.
1
Фото: Arhiva Dnevnika/ Pixabay.com

Нови лек је на листи од 6. марта и ово је јако значајно за наше пацијенткиње – открива за „Дневник“ директор Института за онкологију Војводине професор др Зоран Радовановић.

Како напомиње, генетско тестирање за све жене из Војводине радиће се у Институту за онкологију Војводине, Београђанке ће га радити у Институту за онкологију у Београду, а жене из осталог дела Србије у Институту за молекуларну генетику у Београду.

- Већ имамо пет жена које су кандидати за тестирање и оне су узорковане. Лек који ће жене да добијају се први пут даје код нас за рак дојке, а до сада је даван за карцином јајника. У питању је једини лик на свету који је показао већу дужину преживљавања код пацијенткиња са генетским карциномом – објашњава професор Радовановић.

Фото: Архива Дневника

Тестирање може у неким случајевима да се ради и преветивно и то ако у породици има више случајева карцинома, као и код оних код којих се дијагноза постави пре 40. године и у случајевима обостраног карцинома. Др Радовановић објашњава да то значи да уколико жена има овај карцином, а има рођену сестру, и сестру ће тестирати.

 


Прошле године карцином дојке оперисан код 852 жене

У Војводини годишње оболи око 1.600 жена од рака дојке. У Институту су прошле године укупно оперисано 2.294 особе, од чега је дојку оперисало 957 жена и ту су и бенигне промене на дојкама.

- Карцином дојке је оперисан код 852 жене. Код њих 672 су урађене поштедне операције, код 122 су у питању ампутације, а код 58 су ампутације са реконструкцијом – истакао је др Радовановић.
 


 

Фото: Архива Дневника

- У Србији се годишње открије око 4.500 карцинома дојке, а биће тестирано око 1.000 до 1.500 жена. Значи, РФЗО покрива трошкове лека, док фармацеутска кућа покрива тестирање – напоменуо је др Радовановић.

Љ. Петровић
Фото: архива Дневника
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести