Покрајина издвојила 9,2 милиона динара за верске заједнице

Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама обезбедио је 9,2 милиона динара за традиционалне цркве и верске заједнице, којима су  уручени уговори у Покрајинској влади.
д
Фото: Dnevnik.rs

Средства путем 28 уговора додељена су епархијама Бачкој, Банатској, Шабачкој и Сремској, бискупијама Суботичкој, Зрењанинској и Сремској, као и Гркокатоличкој цркви, Словачкој евангелистичкој цркви и Реформатској хришћанској цркви.

- Палета активности коју сектор за верске заједнице покрајинског секретаријата покрива је изузетно широка, од грађевинских радова и санација, па до ликовних колонија и одржавања јавно-научних скупова и конференција - објаснио је помоћник за односе са верским заједницама Мирослав Илић, додајући да је реч о редовном годишњем конкурсу који се расписује од 2004. године. - Сматрам да је веома важна сарадња цркве и државе у овом контексту, јер кад погледамо нашу културу, она је превасходно хришћанска, и када погледамо културно наслеђе које постоји на територији Европе, Србије и наше покрајине, оно је такође у највећој мери наслеђе које припада традиционалним црквено-верским заједницама, те је стога сарадња са представницима тих цркава заправо приоритет и природна делатност нашег секретаријата.

Иако свота новца, коју су овим конкурсом цркве и верске заједнице добиле, није капитална, ипак свакој епархији значи јер омогућава да спроводе редовна одржавања и мање поправке на својим објектима.

- Богу хвала, увек има где да се уложи. Наша црква има врло важних објеката који су кроз историју били носиоци народне просвете, културе и пре свега вере, а из разних разлога нису успели да се одрже на нивоу на ком треба. Сад се време променило, Влада наше Србије и Војводине одваја значајна средства за одржавање ових објеката, тако да ће наши храмови у првом реду, парохијски домови, црквене сале, културни домови бити обновљени и ова средства ће се углавном уложити у те објекте - рекао је протојереј ставрофор Гавро Милановић архијерејски намесник Подунавске епархије сремске.

Отац Јулијан Рац, парох Гркокатоличке цркве светих Петра и Павла у Новом Саду, планира да добијени новац искористи за уређење фасаде Парохијског дома, али не крије да ће да за тај подухват морати да користе средства и из сопственог буyета.

- Уређујемо комплетно цео Парохијски дом, али се ту захтевају већа средства, тако да полако идемо, корак по корак - додаје отац Јулијан. - На самом храму би такође требало да се улаже, јавља се влага и не знам да ли ћемо моћи да почнемо са радовима, али мораћемо да се позабавимо и црквом.

Шест села Епархије шабачке територијално припада Граду Сремској Митровици, због чега имају право да конкуришу и на покрајинским конкурсима, што представници те епархије не пропуштају.

- Нашим црквама, поготово у сеоским срединама, свака и најмања помоћ значи - појашњава протојереј из Засавице Милорад Павловић, захвалан на свакој сарадњи са Покрајинском владом. - Овај новац који нам опредељују, око хиљаду евра, ми делимо на четири црквене општине и тиме обављамо оно основно што нам је потребно, одржавамо хигијену цркве, некад окречимо шта можемо, поправимо, дотегнемо, заменимо неку „црепљику”, не можемо ништа капитално да урадимо, али можемо да одржавамо наше цркве и, да кад наши верници дођу, да се пријатно осећају у нашем амбијенту. Што се конкретно тиче ових средстава, новац ћемо искористити да окречимо ограду до улице да би и она била лепа.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести