ПОПЛАВЕ Ванредно у више општина, критично у Љубовији, Гучи, Ариљу, Краљеву, Лучанима...

БЕОГРАД:  Начелник Управе за ватрогасно-спасилачке јединице и цивилну заштиту Горан Николић изјавио је данас да је због изливања река и поплава најкритичније стање за сада у Љубовији и Гучи, јер је у раним јутарњим сатима било јаке кише.
poplave
Фото: Screenshot

Он каже да је у Лозници, Крупњу и Осечини, где је синоћ било најкритичније, сада боља ситуација јер је вода почела да опада, а стање се смирује.Ванредна ситуација је проглашена у седам општина у којима је било и евакуације становништва.

"Укупно је 48 људи евакуисано, а једна особа је спасена где је живот био критичан", навео је Николић за РТС.У Љубовији је један мост јуче срушен, а постоји опасност да бујица однесе и други мост.


Пузовић: Тешка ситуација у Љубовији, Осечини, Лозници

Директор "Србијавода" Горан Пузовић каже да је тешка ситуација у општини Љубовија, где је водостај реке Љубовиђа и даље висок, као и у сливу реке Јадар, у Осечини и Лозници.

"Што се тиче слива реке Јадар ситуација је тешка, али иде ка стабилизацији. Поплавни талас се спушта из Осечине према Лозници", рекао је Пузовић за Пинк.

У порасту ће током дана и вечерас бити реке Рзава, Скапеж, Ђетиња, Моравица, Бјелица.

"Имаћемо данас и сутра тешке дане. Талас се лагано помера у слив Западне Мораве. Ноћас је било проблема са водотоцима другог реда, јер су бујичне поплаве најкритичније. Наши људи су на терену", рекао је он.

Пузовић је навео да није било проблема у регулисаним деловима водотокова.

"Све што се дешава је у нерегулисаним деловима бујичних водотокова", закључио је он.


Фото: FoNet

"Постоји опасност не само да сруши мост, него и да направи брану и да почне опет да се излива. Јуче је због тог моста и сам центар града био поплављен", нагласио је Николић.Указао је да се сада интезивно прати стање у Љубовији и Гучи и Лучанима.

Када је реч о Тамишу, стабилна је ситуација.

"И даље ћемо пратити ситуацију и наши људи су на терену", рекао је Николић.

У Гучи поплављено 80 домаћинстава, људи евакуисани

У Гучи је због обилних падавина и изливања река поплављено 80 домаћинстава, а људи су евакуисани из домова.

Бујице су текле сеоским улицама, вода продрла у неколико домаћинстава.

У Вичи се под водом ноћас нашло више од 30 домаћинстава, док је у Гучи ситуација још лошија, тамо је поплављено педесетак кућа, преносе Вечерње новости.

Како се наводи, бујице су текле сеоским улицама, вода продрла у неколико домаћинстава.

Све екипе јавних предузећа су биле на терену током целе ноћи, доста људи је евакуисано из својих домова.

У Љубовији поплављено 700 кућа, срушена три моста

У општини Љубовија поплављено је око 700 кућа, евакуисано је 70 домаћинстава, срушена су три моста, од којих је један на магистралном путу Мали Зворник- Љубовија- Бајина Башта, каже председник општине Љубовија Милан Ковачевић.

Он је нагласио за Танјуг да је у тој локалној самоуправи јуче у 12 сати уведена ванредна ситуација јер се услед обилних падавина излила река Љубовиђа и да је стање горе него 2014. године када су Србију задесиле велике поплаве.

"Ангажовали смо сву механизацију, али је проток воде већи за око пола метра него што је био био 2014. године", наводи Ковачевић и додаје да киша падала целу ноћ и да је престала пре сат времена.

Фото: FoNet

Он је нагласио да је у општини угложено још шест мостова, да је ситуација "тешка и алармантна".

На потезу од Љубовије према Осечини, како је рекао, угрожено је 600 стамбених јединица, ангажована је механизација и покушавају да одбране објекте.

"Ангажовали смо механизацију, покушавамо да одбранимо а да ли ћемо успети тешко је проценити", рекао је он и додао да се штета и на пољопривредном земљишту огромна.

Саобраћај обустављен и на Ибарској магистрали

Због падавина и изливања река у Србији је на више путних праваца обустављен саобраћај, саопштили су Путеви Србије.

На Ибарској магистрали, деоница Чачак-Горњи Милановац, у месту Млаковац, обустављен је саобраћај услед изливања реке Деспотовице, док је на Ибарској магистрали, на делу код кружног тока Дићи, успорено је одвијање саобраћаја услед изливања реке Љиг.

На путу Дићи-Бојковци, као и на путу Латковић-Љиг, обустављен је саобраћај услед изливања реке Љиг.

На путу Грачаница - Љубовија у месту Љубовија, код мотела, обустављен је саобраћај због изливања реке Љубовија и урушавања моста.

На путу Шабачка Каменица-Валкевска Каменица, у месту Шабачка Каменица, обустављен је саобраћај због изливања реке Добраве.

На магистралном путу Завлака - Осечина у месту Комирић због изливања Јадра такође је дошло до потпуног прекида у саобраћају.

На путу Лучани - Гуча, због изливања локалних бујичних потока, у Пухову и Турици на снази је обустава саобраћаја.

Путеви Србије саопштавају да се на обилазници око Београда, од тунела "Стражевица" ка Бубањ Потоку, саобраћај одвија успорено.

За сад нема опасности од изливања река у Обреновцу

За сада нема опасности од изливања река у Обреновцу, рекао је јутрос за Танјуг председник општине Мирослав Чучковић.

Он је рекао да тренутно не постоји опасност од изливања Тамнаве, наводећи да је река на уласку у Обреновац метар и по од изливања из корита, а да постоји и насип.

Како каже, целу ноћ су контактирали са руководством општине Коцељева, где је стала киша, тако да не прети опасност од Тамнаве.

Чучковић каже и да је Колубара у Великим Црљенима на приласку Обреновцу три метра испод насипа.

"Ако не буде кише у Ваљеву, неће бити проблема са Колубаром", рекао је Чучковић.

Он додаје да је ниво реке десет пута нижи него што је био 2014. године, када су се догодиле велике поплаве.

Наводи да је ноћас око два сата после поноћи Колубара у Белом Броду, где се највише види, била на 54, а у Боговађи на 64 центиметра, док је јутрос у 5 на Белом Броду била 70, а на Боговођи 175.

"То је десет пута мање него што је било 2014. године", рекао је Чучковић.

Он је поновио да ће данас у подне заседати Кризни штаб за ванредне ситуације Обреновца.

Моравица набујала, поплављена насеља, покренуто клизиште

Река Моравица у општини Ивањица је нарасла до нивоа незабележеног у последњих 50 година, поплављено је неколико приградских насеља где је оштећено и неколико мостова, поједина домаћинства су угрожена, а покренула су се и клизишта.

"За сада имамо велике поплаве у приградским насељима Међуречје, Куманица, Камењача, као и у Лучкој реци и Црњеву", каже за Танјуг председник општине Ивањица и командант Штаба за ванредне ситуације Зоран Лазовић.

Клизиште, које се покренуло на магистралном путу Ивањица - Голија, угрозило је око 20 домаћинстава, од којих су поједина евакуисана, а Лазовић каже да киша у тој општини непрестано пада трећи дан.

Навео је да је поплављена штала у међуречју, а да су екипе на терену и да ће током дана бити прецизнијих података о томе колико је домаћинстава угрожено.

Додао је да су екипе ЈКП Ивањица, Путева Ивањица и Ватрогасног друштва непрестано на терену.

Ариље: Излила се Моравица, у десет места ванредна ситуација

Услед обилних падавина река Моравица на територији општине Ариље се излила због чега је неколико стотина кућа у критичној ситуацији, а ванредно стање проглашено је данас у десет месних заједница на територији те општине.

Како је за Танјуг навео председник општине Милош Недељковић, ванредна ситуација проглашена је у Трешњевици, Ступчевићима, Миросаљцима, Латвици, Драгојевцу, Церови, Богојевићима, Вирову, Ариљу и Грдовићима.

Рекао је да је најкритичнија Моравица која се излила због чега су, каже, сви мостови на тој реци у критичном стању, а има их пет, шест.

Навео је да је у Ивањици срушен један мост, да је у Бруснику (на путу од Ивањице према Ариљу) запушила брана, као и да се урушава магистрални пут који је, додао је, рано јутрос затворен.

"Већ је пола асфалта срушено и ту је направило хаос", рекао је Недељковић.

Истакао је да је због изливања Моравице у критичној ситуацији неколико стотина кућа, на потезу од Клисуре до Вирова.

Саобраћај у селу Трешњевица је, каже, заустављен и настоји се да се обезбеди да се иде обилазним путевима.

"Али, тешко да можемо било шта да урадимо", рекао је Недељковић.

Навео је да се непрекидно повећава и ниво реке Рзав која се, каже, такође на неким местима излива, али стање за сада није критично.


Због изливања река и одрона, стао саобраћај Ариље-Ивањица

Због падавина и изливања река саобраћај је обустављен на више путних праваца у Србији.

На потезу Ариље - Ивањица, код манастира Клисура и места Ступчевићи обустављен је саобраћај услед изливања реке Моравице и отцепљења пута, саопштили су Путеви Србије.

Алтернативни путни правац за путничка возила је преко Градине, а за теретна моторна возила преко Лучана.

Обустава саобраћаја услед изливања реке Добраве је на правцу Волујац-Накучани, а због одрона и наноса услед обилних падавина на деоници Мланча-Студеница саобраћај је у прекиду.

У предузећу Путеви Србије кажу да су екипе на терену и да се ради на отклањању одрона.

Отежано одвијање саобраћаја услед одрона је на Ибарској магистрали, деоница пута Краљево-Ушће, затим Краљево-Каона, Перовац-Гокчаница.


Мали Зворник: Река мост померила за 45 степени-800 становника изоловано

Мост на Борањској реци на територији Малог Зворника бујица је окренула за 45 степени па је одсечено око 800 становника становника Доња Трешњица, рекао је данас за Танјуг председник општине Зоран Јевтић.

Додао је да је мост изграђен недавно и да ће нова санација дуже потрајати, па ће од Војске Србије бити затражено да постави понтонски мост.

На територији Малог Зворника било је најављено 40 литара кише, а пало је најмање 60 литара, механизација је била на терену, али то није помогло, рекао је Јевтић и додао да је вода ушла у више објеката.

"Од бујичних потока имамо прилично проблема", рекао је он и додао да је општински штаб за ванредне ситуације у сталном заседању.

Проблем је и прекид саобраћаја ка месту Борини који је изазван због набујале Боринске реке, рекао је он.

Излио се и Ибар у Краљеву

Услед вишедневних обилних киша, река Ибар током ноћи изашла је на неколико места из свог корита, поплављени су сви спортски терени на главној градској плажи, а сваког тренутка водена бујица прети да се излије на тек завршени Атлетски стадион удаљен 300 метара од центра града.

Критично је и у Матарушкој Бањи, где је поток Пећинац, који се код бање улива у Ибар, поплавио прилазе хотелу Термал и Заводу за рехабилитацију Агенс, преноси Глас Западне Србије.

Како се наводи, куће још увек нису угрожене, али мештани стрепе од нових падавина и бујичних потока.

Ситуација је веома озбиљна и у насељу Рибница где је надошла Рибница јутрос стигла до дворишта десетак куђа и других објеката.

Надошле су и друге реке и бујични потоци у краљевачком крају - Ибар и подземне воде поплавиле су неколико десетина хектара плодне земље у конаревском пољу, на десетак километара од Краљева, а дуж Ибарске магистрале, а у долини Лопатнице појавили су се мањи одрони.

Набујали Ибар нанео сплав на мост, сплав се распао

Набујали Ибар нанео је сплав на мост у центру Краљева.

Од удара у мост сплав се потпуно распао, преноси РТС.

И у Краљеву проглашена ванредна ситуација

Због обилних падавина и изливања река, у Краљеву је проглашена ванредна ситуација, рекао је за Танјуг градоначелник Предраг Терзић.

Терзић је истакао да је најкритичније на подручју Слатине, Студенице, Гледићком и Гружанском крају.

Током ноћи се на неколико места излио Ибар, а водостај је у порасту и на реци Рибници.

У Лучанима уведена ванредна ситуација, евакусано 100 кућа

На територији општине Лучани јутрос је проглашена ванредна ситуација због обилних падавина, а више од 100 домаћинстава је поплављено у Гучи и Вичи и из њих су током претходне ноћи евакуисани људи и животиње, каже заменик председника општине Лучани Милош Јовичић.

Он је за Танјуг рекао да за сада нису угрожена насељена места Лучани и Ђерач и да су она потпуно безбедна мада се, како наводи, врхунац поплавног таласа очекује у тим насељиним местима у наредних сат времена.

Прецизирао је да су Лучани и Ђерач заштићени системом одбране који је успостављен пре две године и прошле године, а који за сада функционише.

"Бедем и према насељеном месту Лучани и Ђерач за сада даје резултате. Имамо још три метра до горње коте бедема. Што се тиче насељеног места Лучани и Ђерач они су за сада потпуно безбедни", каже Јовичић.

Како је рекао, из брдско-планинског краја где су Горњи Дубац, Доњи Дубац, Вича и Милатовићи слила се велика количина воде, тако да је у доњем делу општине на Дљинском мосту постављена мобилна брана, као и бедем са обе стране реке Бјелице, а у функцију су пуштене четири водене пумпе и црпна станица.

Јовичић каже да је евакуација почела јуче после подне и трајала је до касно ноћас.

"Највећи талас је наишао иза поноћи, око два ујутро. Киша је падала целу ноћ, непрестано пада ос синоћ од 20.30", рекао је Јовичић.

Навео је да је јутрос Штаб за ванредне ситуације на телефонској седници прогласио ванредну ситуацију на територији целе општине Лучани.

МУП: Због поплава евакуисана 71 особа

Специјалистички тимови МУП за спасавање и жандармерија јуче и данас су евакуисали 71 особу на територији општина Крупањ, Љубовија, Косјерић и Лучани.

Ситуација услед обилних падавина и изливања река је стабилнија у Крупњу, Лозници и Осечини, док је у Љубовији, Гучи, Лучанима и Ариљу још критична и прати се стање на терену, кажу у Сектору за ванредне ситуације МУП-а.

Припадници Сектора за ванредне ситуације су због обилних падавина 24 часа дневно у приправности и надзиру све водотокове, пружају помоћ становништву и евакуишу грађане Србије у свим угроженим општинама, саопштио је МУП.

Специјалистички тимови за спасавање и рад на води из Београда, Новог Сада, Шапца, Ваљева, Сремске Митровице и Чачка, уз жандармерију, јуче и данас су евакуисали 71 особу на територији општина Крупањ, Љубовија, Косјерић и Лучани.

Данас је проглашена ванредна ситуација у Лозници и општинама Мали Зворник, Крупањ, Осечина, Мионица, Лучани и на делу општина Љубовија, Косјерић и Ариље.

Иначе, реагујући на најаву Републичког хидрометеоролошког завода да се може очекивати већи пораст водостаја река, МУП је још пре три дана ставило у приправност све јединице Сектора за ванредне ситуације, посебно у северним, централним и западним деловима Србије.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести