Поповић: Боље пласирање научних пројеката на тржишту

БЕОГРАД: Фонд за иновациону делатност данас је са Унверзитетом у Београду потписао три уговора за подршку факултетима са циљем бољег пласирања производа њихових научноистраживачких пројеката на тржиште.
popovic, tanjug video
Фото: Танјуг (Видео)

Реч је о три иновативна развојна пројекта Технолошко-металуршког факултета и Машинског факултета у Београду, а потписивању уговора у Ректорату Универзитета у Београду присуствовао је и министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић који је рекао да је укупан износ додељених средстава 5,3 милиона динара.

"Ово је тек један део свих уговора који ће бити потписани у наредним месецима", истакао је он.

Уговори су потписани у оквиру Програма трансфера технологије, а Поповић је навео да ће се тај програм наставити и убудуће, да ће бити изузетно активан, те да ће бити промовисан на свим универзитетима и факултетима у Србији.

"Потенцијал овог програма је заиста велики, а његови кључни циљеви су пре свега комерцијализација научноистраживачких резултата рада истраживача са универзитета, затим јачање везе између науке и привреде и оно што је врло важно додатна могућност за људе који се баве иновацијама, за истраживаче којима су иновације циљ, а поготово комерцијализација и њихово јачање везе са привредним субјектима у Србији", подвукао је Поповић.

Ниво истраживања који се примењује у привреди у Србији још увек није задовољавајући и овим програмом желимо да ову идеју промовишемо на максималан начин како би од овога корист имала и привреда, али и научноистраживачке организације, нагласио је Поповић.

Он је подвукао да ће Влада Србије и у наредном периоду максимално да омогући научноистраживачким кадровима који се баве иновацијама и свим истраживачима да ојача везу између њих, са једне, и привреде са друге стране.

"Зато ћемо и буџет који се користи за трансфер технологија у следећој години повећати неколико пута и сигуран сам да ће од тога највећу корист да има привреда Републике Србије јер наука и научноистраживачки рад треба да буду баш усмерени ка домаћој привреди", нагласио је Поповић.

Уговор су потписали ректор Универзитета у Београду Владимир Бумбаширевић и директор Фонда за иновациону делатност Иван Ракоњац.

Ракоњац је истакао да Фонд има мисију да подржава пласирање научноистраживачких пројеката са комерцијалним потенцијалом на тржишта.

"До сада су кроз Програм трансфера технологија финанасијски подржана, са нешто више од 10 милиона динара, шест пројеката научноиштраживачких институција. И ови пројекти су доказ како наука развија атрактивне производе који имају комерцијални потенцијал", нагласио је Ракоњац.

Он је додао да је поједностављена документација за пријаву за овај прогам, као и да је повећан износ средстава на до шест милиона динара за подршку истраживацким пројектима.

Бумбаширевић је рекао да постоје две основне мисије универзитета, а то су преношење знања студентима и стварање нових знања, односно настава и истраживање.

"Универзитет у Београду је до својих раних почетака конципиран као један истраживачки универзитет који је веома рано прихватио Хумболтове принципе јединства наставе и истраживања", истакао је он.

Осим ове две мисије, последњих деценија издвојила се и трећа мисија о којој се често говори, а то је пренос знања не само студентима, већ и неакадемској заједници, односно комерцијализација научноистраживачких резултата, навео је Бумбаширевић.

"Желећи да и у томе буде успешан Универзитет у Београду још пре скоро седам година је основао Центар за трансфер технологија са циљем да помаже наставницима истраживачима и студентима у процесу комерцијализације резултата њихових истраживања пружајући им и правне савете и заштиту, а са друге стране и идентификацију резултата који су уствари комерцијални", додао је Бумбаширевић.

Изразивши задовољство због данашњег потписивања уговора он је изразио наду да ће пројекти који буду реализовани кроз те уговоре бити успешни.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести