Поповић: Русија поднела највећу жртву, покушаји ревизије недопустиви

БЕОГРАД/МОСКВА: Дан победе над фашизмом у Другом светском рату је један од најславнијих и НАЈСВЕТЛИЈИХ дана у читавој историји човечанства, поручили су учесници међународне онлајн конференције "Поклонимо се херојима" и нагласили важност супротстављања покушајима ревизије историје.
nenad popovic, tanjug jpap
Фото: TANJUG/ JAROSLAV PAP/ bk
Министар за иновације и технолошки развој и председник Фондације "Бесмртни пук" Ненад Поповић рекао је да Дан победе велики дан и у у српској и у руској историји, да је Русија дала највеће жртве у највећој пошасти 20. века, а да је Србија, пропорционално броју становника, одмах иза Русије.
 
„Без те победе цела Европа би била поробљена. Цинично је данас од многих када кажу да Србија и Русија нису део Европе", каже Поповић и наглашава да смо поносни на нашу антифашистичку традицију.
 
На онлајн конференцији поводом обележавања 75. годишњице од Велике победе, на којој је учетвовао и руски амбасадор Александар Боцан-Харченко и председник Одбора за спољне послове Савета Федерације Константин Косачов, Поповић је навео да су данас актуелни покушаји ревизије историје, али да је сигуран да ће још већом јачином да се појављују и у наредним годинама.
 
„Зато су овакви догађаји један од најважнијих дана у години и за Русе и за Србе, јер тиме враћамо дуг онима који су дали животе", рекао је Поповић и навео да се не смеју заборавити злочини који су се десили у време Другог светског рата и у концентрационим логорима немачких фашиста и усташке Хрватске.
 
Каже да се о тим злочинима у Европи не говори, да се код нас до 1980. скоро ништа није причало о Јасеновцу који је, наводи, највећи логор у овом делу Европе где је убијено 700.000 Срба, Јевреја и Рома.
 
„Наша је дужност да о томе говоримо да нам се то никада више не би поновило", каже Поповић.
 
Нагласио је значај манифестације „Бесмртни пук", те навео да је она одложена због пандемије корона вируса и захвалио Русији на пријатељству и савезништву и на подршци Србији по питању Косова и Метохије.
 
„То Путину и Русији Србија никада неће заборавити", рекао је Поповић и обраћање завршио речима Његоша да су Срби и Руси један народ са једном душом и два имена.
 
Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић честитао је братском руском народу и свим грађанима Русије 75. годишњицу победе над фашизмом и нагласио да су пре 75 година српски и руски народ извојевали победу над једним од највећих зала у историји света.
 
Ту победу смо, наглашава, извојевали зато што били заједно и зато што смо били на правој страни.
 
„Данас гајимо сећање на наше велике претке, на хероје, на ветеране који су још живи и својом причом и животом сведоче велике муке и борбе које смо пролазили заједно, али још једном показујемо да смо на правој страни и да се данас заједно боримо против заборава и против искривљене интерпретације чињеница у историји", рекао је Селаковић.
 
Навео је да су Србија и Русија и данас заједно када се човечанство бори са пандемијом корона вируса.
 
„Опет су Срби и Руси заједно били, опет је руско руководство на челу са председником Владимиром Путином показало и своје осећање и посвећеност за Србију, за братски срски народ и нашло нам се у трентуку када ни самој Русији није нимало лако у суочцавању са пандемијом", рекао је Селаковић.
 
Заменик градоначелника Београда Горан Весић рекао је да је веза Србије и Русије потпуно логична и да траје кроз читаву историју, те да су Русија и Србија увек биле заједно и на правој страни.
 
„Заједно смо се борили за слободу, јер у Србији и Русији може да се живи само у слободи. Неки наши непријатељи су то научили на тежи начин", рекао је Весић и нагласио да је Србија поносна на своју антифашитичку традицију.
 
Због великих жртава које су поднеле и Русија и Србија, Весић каже да је наша обавеза да оррганизовањем оваквих конференција чувамо сећање и боримо се против ревизије историје.
 
„Нажалост, у свету су присутни покушаји ревизије историје где жртве покушавају да прикажу као џелате, а џелате као жртве. Ми то не смемо да дозволимо. Морамо да учимо како наше сународнике тако и свет да смо се борили, и Срби и Руси, против Хитлера и да смо били побединици у Другом светском рату", рекао је Весић.
 
Поручцио је да Београд никада неће заборавити улогу Црвене армије у ослобађању главног града Србије, да су у Београду многе улице у назване по славним совјетским генералима, а да ће на инцијативу председника Александра Вучића ове године гробље Ослободилаца Београда добити споменик вечне ватре, као споменик симбола, јединства и победе срског и руског народа.
 
„На велики јубилеј желим да нашим земљама, и Београду и Москви, пожелим мир, просперите и још чвршће заједништво, јер смо показали када смо заједно да смо тада непобедиви", закључио је Весић на конференцији на којој се обратила и ветеранка Мила Ђорђић, борац Треће санџачке бригаде.
EUR/RSD 117.1661
Најновије вести