После дугогодишњих проблема, почела обнова базена у КЦВ

Базен Клинике за медицинску рехабилитацију Клиничког центра Војводине годинама је био ван функције, а и у периодима када је радио, многи пацијенти нису хтели да га користе, јер је био у лошем стању.
1
Фото: Управница Клинике за медицинску рехабилитацију Клиничког центра Војводине професорка др Снежана Томашевић Тодоровић

Управница Клинике професорка др Снежана Томашевић Тодоровић каже да је почела обнова базена и план је да половином јуна цео посао буде завршен и да пацијенти могу да га користе.

- Базен, као и прилаз базену, био је оронуо и стар и више деценија није било улагања и адаптација у складу са савременим терапијским потребама. У медицинску рехабилитацију се дуго није улагало, није се сређивала инфраструктура и била је у запећку. Сада се по први пут темељно улаже и започета је комплетна реконструкција хидро-блока, што ће омогућити бржи опоравак пацијентима са функционалним ограничењима, која су последица различитих обољења и повреда - казала је др Томашевић-Тодоровић за “Дневник”.

Мењају се све инсталације, систем грејања и вентилације, како би се побољшала безбедност пацијената и запослених, а базен ће имати и адекватан приступ за полупокретне пацијенте и оне болеснике који користе помагала.

- Годинама смо имали проблема са базеном. Био је и напукао и није могао да се пуни, односно вода је отицала из њега и није могао да се контролише њен ниво. То је санирано касније, али смо имали и техничких проблема и годинама уназад није могао да се користи за терапије, а између 20 и 30 одсто наших пацијената би требало да користе базен у акутној фази болести - наводи др Томашевић-Тодоровић.

Фото: Dnevnik.rs

У периодима када је базен радио, анализе су показивале да је вода доброг квалитета, али су пацијенти неретко одбијали терапије у њему, јер су се распадали зидови и плафони.

Мењају се све инсталације, систем грејања и вентилације, како би се побољшала безбедност пацијената и запослених, а базен ће имати и адекватан приступ за полупокретне пацијенте и оне болеснике који користе помагала

- У друге бање се улагало, али код нас није било улагања. Сада очекујемо да ћемо имати већи прилив пацијената - истакла је др Томашевић-Тодоровић.

Базен који се обнавља биће истих димензија, али са савременим приступом, у складу са стандардима и имаће косу раван, како би лакше ушли пацијенти који су полупокретни. Газиште око базена ће такође бити по стандардима, а имаће и рукохвате.

- Мењан је систем хлорисања воде, што ће се сада радити аутоматски, а до сада је вода хлорисана ручно. Остављен је и простор да се направи када за подводну масажу, која такође годинама није у функцији и расходована је, а од изузетног је значаја за пацијенте. Имаћемо двоћелијске и четвороћелијске купке, што је такође процедура коју до сада нисмо имали и у плану је да новац за ову набавку обезбеди Покрајински секретаријат за здравство, који је дао и паре за обнову базена и то 11.735.000 динара - напоменула је управница Клинике.


Годишње око 16.000 пацијената

У Клиници за медицинску рехабилитацију годишње се амбулантно лечи 14.200 пацијената, а на болничком лечењу их буде око 1.700. Од ове године имају и Дневну болницу и план је да месечно кроз њу прође 30 пацијената, односно око 360 болесника годишње.

- Предност Дневне болнице је у томе што су пацијенти у њој од 7 до 15 часова и на једном месту имају све дијагностичке и терапијске процедуре. Очекујемо да ће се након обнове базена повећати и број пацијената који ће бити укључени у хидро-терапијске процедуре и у оквиру Дневне болнице - казала је управница Клинике.


Осим базена, уређује се и део где су тушеви, као и кабине за пресвлачење, али ће у хидро-блоку бити и још једна новина.

- Прави се још један базен, који до сада нисмо имали, за подводну тракцију, односно истезање, код пацијената који имају дегенеративна обољења кичменог стуба - најављује управница Клинике.

Љубица Петровић

Фото: Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести