ПОСЛЕДИЦЕ ПОПЛАВА Како ефикасно избећи ризик по здравље?

Како се вода повукла с већине поплављених подручја у Србији, поплавни талас великих река прошао, а сунце обећава да ће брзо исушити и мини језера, настала од подземних вода, стручњаци упозоравају на последице које настају после повратка у поплављене куће и земљиште, пре свега на оне здравствене.
poplava, Tanjug
Фото: Tanjug

На подручјима захваћеним поплавама, у циљу раног откривања и сузбијања заразних болести, посебно у деловима у којима су угрожени локални водоводи и индивидуални објекти за водоснабдевање, спроводи се пооштрен хигијенско-епидемиолошки надзор. На основу информација института и завода за јавно здравље Рашког, Моравичког, Мачванског, Сремског, Подунавског, Браничевског, Расинског и Шумадијског округа није регистровано епидемијско јављање заразних болести, кажу у Институту за јавно здрвље Србије “Др Милан Јовановић Батут”.

Институти и заводи за јавно здравље на подручјима захваћеним поплавама у сарадњи са штабовима за ванредне ситуације, здравственим установама и другим органима и институцијама спроводе све активности на утврђивању обима и последица поплава, као и ризика за здравље људи на угроженим подручјима.

У насељима где се вода не користи за пиће становништво је информисано и обезбеђују се алтернативни начини водоснабдевања хигијенски исправном водом за пиће (цистерне, проверена изворишта, флаширана вода). У циљу спречавања појаве и ширења заразних болести дате су препоруке за поступање становништва у току и након повлачења воде из поплављеног подручја. Становништво на угроженим подручјима редовно се обавештава о актуелној ситуацији, као и о мерама заштите током рада на асанацији објеката и отклањања других последица поплава.

У међувремену, “Батутови” епидемиолози саветују становништво да користити хигијенски исправну воду за пиће, као и да једе конзервисану храну или из тегли које су биле потпуно затворене. И једно и друго треба опрат чистом водом пре отварања. Такође, важно је чувати храну на сувим, чистим и проветреним местима и прати руке чистом водом и сапуном пре припремања хране и чишћења површина у кући или бриге о болесној особи. Људи у поплављеним подручјима треба да користе као тоалет само за то намењена места (постојећи, покретни или привремени-монтажни WC), као и да бране деци да се играју тамо где се излила вода од поплава. Ако неко од становника или људи ангажованих на чишћењу осети или има слабост, свраб, нагон на повраћање, црвене очи, повреде по телу, пролив, кашаљ, запусен нос, температуру, црвенило по кожи, ако га глава и мишићи, обавезно је јавити се најближем доктору или позвати Штаб за ванредне ситуације или дежурног лекара. За све информације треба се обратити најближем Заводу за јавно здраље и ветеринарским службама.


Посао за ветеринарску службу

Ако постоји покварена храна, остаци хране (на пример из фрижидера и замрзивача који су били без струје или били у контакту с поплавном водом) или мртве животиње, ни у ком случају не долазити у директан контакт с тиме. Уместо тога обавезно треба позвати ветеринарску службу или ветеринарску инспекцију, кажу у “Батуту”.


После повлачења воде, важно је имати на уму да постоје ризици, који могу да буду опасни по здравље читаве породице. Ако је стамбени или пословни објекат још под водом, обавезно обавестити органе локалне власти да помогну да се искључи струја и гас. Веома је важно да повратници провере кућу по дану да нема никаквих промена у грађевинској структури. Не водити децу, да би се избегао било какав ризик. Ако мирише на гас, не сме се улазити у кућу, ни случајно не треба укључивати струју и обавезно о свему обавестити органе локалне власти. Струја се сме укључивати само ако је особа која то ради на потпуно сувом месту. У супротном, ваља сачекати екипе Електродистирбуције и обавестити Штаб за ванредне ситуације. Како истичу епидемиолози, ако има воде у кући, у њу се улази у гуменим чизмама или с пластичним кесама преко ципела, како вода од поплава не би дошла у додир с кожом. У припремним радњама за чишћење не би смеле да учествују труднице, као ни деца, стари или хронични болесници, кажу у Институту за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут”

После повлачења воде, важно је имати на уму да постоје ризици, који могу да буду опасни по здравље читаве породице. Труднице, деца и старе особе не треба да бораве у кући док она не буде потпуно очишћена и сува. Све просторије треба добро проветрити најмање пола сата пре него што се крене у чишћење. Подови и зидови перу се детерyентом и водом, и увек се користе рукавице. После чишћења и прања обавезно је прање руку чистом водом и сапуном. Сву одећу и тканине које су биле под водом обавезно опрати детерyентом и топлом водом. Уколико се јави цурење из носа, црвенило по кожи, отежано дисање, обавезно се треба јавити што пре лекару.

Ђубре се одлаже само у контејнерима који су за то намењени. Треба га држати удаљено од хране и воде за пиће. Ако постоје мртве животиње, обавезно позвати ветеринарску службу или ветеринарску инспекцију. Не чувати храну из конзерве коју сте већ отворили и нисте појели.

И. Радоичић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести