Повереници Цивилне заштите у стамбеним зградама   

 Од 20. новембра ступио је на снагу нови Закон о смањењу ризика од катастрофа и управљања ванредним ситуацијама, који је донела Скупштина Србије. Почетком примене новог Закона престаје да важи Закон о ванредним ситуацијама.
zgrade, dnevnik
Фото: Dnevnik.rs

Новине су везане између осталог за израду нових докумената, а то су Процена ризика од катастрофа, План заштите и спасавања... Док Процену ризика морају да донесу Република, Покрајина, локалне самоуправе, привредна друштва, здравствене установе сем апотека, образовне установе, дотле План смањења ризика од катастрофа треба да донесу Република, Покрајина и локална самоуправа.

Ово су само детаљи које о новом Закону појашњава председник Удружења за ванредне ситуације Републике Србије из Новог Сада др Зоран Игњић.

„Дефинисано је да процену ризика израђују правна лица која управљају пословним, трговачким, спортским, угоститељским и смештајним објектима и објектима за разоноду капацитета више од стотину лица. Ако објекат служи за боравак деце до 14 година, онда нема одредбе о броју особа за који је намењен, и такви простори морају имати процену ризика. Рок да се то уради је шест месеци, а за план заштите и спасавања девет месеци од доношења закона. Законодавац је прописао и високе новчане казне до милион динара, ако се у том року не уради документација“, каже Игњић.

Процене и планове по новом закону моћи ће да раде само овлашћена правна лица. До сада је лиценце за тај посао добило око 350 проценитеља, а по новим одредбама лиценце и овлашћења за израду процене и плана важиће пет година.

„Новина у закону је у томе што проценитељи ризика могу полагати за лиценце тек по завршеној обуци. Ова мера је скроз оправдана, јер ће се избећи досадашња пракса да се излази на испит без било какве обуке. Имали смо у пракси случајеве да су Методлогију за израду процене и плана многи тумачили на свој начин, и то се значајно одражавало на квалитет и рок израде“, појашњава Игњић.

Новим Законом актуелизује се прича о именовању повереника Цивилне заштите и њихових заменика. Пооштрени су услови за одабир ових људи, јер се тражи да нису осуђивани и да се против њих не води кривични поступак. По оцени стручњака из Удружења за ванредне ситуације Републике Србије, посебан проблем биће обука повереника, јер то треба да ради Национални тренинг центар, а због потенцијално великог броја повереника биће тешко то и реализовати. Закон каже да ће убудуће све стамбене зграде и месне заједнице имати повереника Цивилне заштите и заменика. 

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести