Претпоставља се да од хепатитиса Ц у Србији болује око 80.000 људи

Претпоставља се да је од хепатитиса Ц у Србији оболело око 80.000 људи, а велики је број неоткривених носилаца вируса онемогућава тачну евиденцију и представља изазов за успешну превенцију и лечење ове болести, речено је недавно на Округлом столу „Савремене тенденције у лечењу хепатитиса Ц – да ли је микроелиминација могуће решење у Србији?“.
hepatitis
Фото: Youtube Printscreen

Тема скупа биле су перспективе успешног лечења вируса хепатитиса Ц (ХЦВ), са посебним освртом на микроелиминацију вируса код одређених група пацијената као могуће решење за наш здравствени систем. Скуп је одржан уз подршку Министарства здравља, у оквиру кампање „Скривени у јавности“, коју заједнички спроводе Удружење пацијената са болестима јетре „Хронос”, Удружење хемофиличара Србије и Савез организација бубрежних инвалида Републике Србије. Циљ кампање је подизања свести о вирусном хепатитису Ц и савременим начинима лечења.

Глобалну елиминацију хепатитиса Ц је као циљ одредила Светска здравствена организација и многе земље замењују новим концептом микроелиминације вируса. На скупу је предложен начин сузбијања хепатитиса Ц лечењем хроничне инфекције ХЦВ унутар специфичних група пацијената, уз помоћ савремене терапије која омогућава висок степен излечења. Ради се о две групе пацијената, оболели од хемофилије и бубрежни болесници на хемодијализи који су хепатитисом Ц заражени у време када нису били на снази савремени протоколи лечења и универзални скрининг крви и крвних деривата, још 1990-их година. Лечење хепатитис Ц вируса савременим терапијским методама код ових пацијената данас може да донесе опипљиве резултате у кратком временском року, јер су у питању добро контролисане групе пацијената унутар здравственог система.

- Министарство здравља је свесно претње коју представља хепатитис Ц као инфективна болест која са собом носи ризик по јавно здравље и стога чинимо све што можемо на побољшању лечења оболелих од хепатитиса Ц у Србији. У претходних годину дана направљен је знатан помак у оквиру здравственог система и набавке савремених лекова за лечење хепатитиса Ц. Тренутно се неколико десетина пацијената лечи савременом методом у форми директно делујућих антивирусних лекова и надамо се да ће се стећи услови да постепено што већи број оболелих буде обухваћен овом терапијом - изјавила је помоћница министра здравља из Сектора за јавно здравље и програмску здравствену заштиту др Весна Књегињић.

Заменица директора Клинике за инфективне болести Клиничког центра  Србије доцент др Ивана Милошевић истакла је да је након успешног почетка примене савремене терапије у лечењу оболелих од хепатитиса Ц, у наредној фази неопходно да се изради јасна стратегија са даљим корацима ка елиминацији те инфективне болести, у оквиру које би лечење иновативном терапијом било омогућено већем броју оболелих.


Свим оболелима треба исти приступ терапији

Оболели од хепатитиса Ц окупљени у удружењима која су покренула кампању „Скривени у јавности“ истакли су да ће бити у потпуности задовољни када сви оболели буду имали приступ одговарајућој терапији, позивајући надлежне да се омогући лакше тестирање на хепатитис Ц и апелујући на јавност да се оболелима да прилика да без устезања говоре о својој болести.


- Терапија директно делујућим антивирусним лековима показала се као веома успешна, уз стопу излечивости изнад 90 одсто. На дуже стазе овај начин лечења донеће важне бенефите, кроз смањење броја оболелих од карцинома јетре и пацијената који би иначе били упућени на трансплантацију - изјавила је  др Милошевић.

Учесници округлог стола сложили су се да је микроелиминација могуће решење и у Србији, по узору на успешне примере праксе из земаља региона и Европске уније, а о наредним корацима ће бити речи у наставку дијалога заинтересованих страна и надлежних тела.

- Чланови Удружења пацијената са болестима јетре „Хронос“, Удружења хемофиличара Србије и Савеза организација бубрежних инвалида већ су упутили званичну молбу Министарству здравља Републике Србије за покретање иницијативе за примену концепта микроелиминације хепатитиса Ц у Србији. Надамо се позитивном исходу и настављамо са даљим активностима како бисмо скренули пажњу јавности да не желимо и даље да будемо скривени - закључила је председница Удружења пацијената са болестима јетре „Хронос” Ивана Драгојевић .

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести