Првог дана мале матуре тест из српског лакоћом изненадио ђаке

НОВИ САД: Због раније уочених грешака, а да би се избегла могућност манипулације било које врсте, ове године је процедура у вези с малом матуром нешто сложенија, каже за „Дневник” директор ОШ „Доситеј Обрадовић” Станимир Паунић.
test osmaci
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Из Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, који их штампа, тестови су стигли у уторак у 32 школске управе Републике Србије, док су их јутрос преузели директори и у пратњи полиције донели у школу да би, 45 минута пре полагања, у присуству супервизора, спољних контролора и дежурних наставника, били отворени и подељени, по писменом упутству и видео-материјалу добијеном од Министарства просвете. Обрнутим путем биће и враћени како би се скенирали: задаци затвореног типа прегледаће се аутоматски, уз помоћ софтвера, док ће остале, преко рачунара, проверавати и бодовати по два овлашћена наставника, како би се обезбедила непристрасност и избегле евентуалне грешке.

Додатни притисак и стрес ове године, коју је обележила пандемија ковида-19, осетили су на својој кожи не само ђаци, већ и директори осмолетки, према мишљењу министра Шарчевића потенцијално најслабија карика у ланцу одговорности. Ипак, све недоумице уочене током пробних завршних испита за последње две недеље су разрешене, те не би требало да буде омашки које се тичу безбедности, истиче Паунић.

Први дан протиче у најбољем реду, деца су опуштена, а по резултатима ћемо видети колико је настава на даљину утицала на бодове, додао је Паунић, напомињући да су ученици два-три месеца били без живе речи наставника.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Како додаје, оно што је за све њих било ново јесте начин шифровања тестова, где сваки садржи кју-ар код и потписе дежурних наставника, али зато су имали видео-туторијале, па и обуку, а разредне старешине су упутиле ђаке.

Деца су имала два пробна теста, један за време короне, други две недеље пред малу матуру, током којих су на неки начин увежбавала процедуру, вели Паунић.

Од 107 ученика, колико има ОШ „Доситеј Обрадовић”, полагали су сви осим једног, који је у иностранству, тако да ће тестове највероватније решавати у августовском року. Према подацима из протеклих година, Доситејеви ђаци су доста реални, па заврше у једној од прве три школе на својој листи жеља, тврди Паунић.

Око 10 одсто њих упише се у гимназије, а од средњих школа где треба већи број бодова најпопуларније су медицинска и економска. Ове године је то шесторо ђака положило пријемни испит за специјалне школе, а имамо једног ученика и у Српској гимназији у Будимпешти, додаје.

Ученици Тајни Томовић два сата је било више него довољно да уради 20 задатака, махом из књижевности, и провери их, па је изашла раније.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Мало сам имала трему, али је брзо прошла кад сам видела да су задаци слични оним на пробном тесту, каже Тајна.

Како додаје, на њеној листи жеља наћи ће се Техничка школа „Милева Марић Ајнштајн” јер има доста другара који намеравају да се тамо упишу, а и чини јој се да није претешка.

Ема Иванович, која себе види на смеровима архитектонски и грађевински техничар, следећи традицију своје породице, кренула је на приватне часове пре ванредног стања, да би градиво утврдила онлајн наставом и консултацијама у школи током јуна.

Није било толико тешко, а већина питања је тражила логичко размишљање, објашњава Ема.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Осим тога, додаје, требало је знати имена писаца и њихова дела, а последња три задатка, која су и најкомпликованија, захтевала су да се опишу осећања у песми Васка Попе.

Највише сам се задржала код дужег одломка, који је требало пажљиво прочитати да би се разумео, каже Ема.

И Вељко Чамбер, који ће се опробати на архтектури или геодезији будући да је задовољан закљученим оценама, каже да је тест из српског језика био сличан као пробни, па га није намучио.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Припремао сам се сам уз помоћ збирке задатака, што је, чини ми се, било довољно, мада мислим да се боље научи у школи. Нисам приметио ниједно питање из градива које се обрађивало током пандемије, признаје Вељко.  

Вук Ђурђевић, којем математика иде од руке, изашао је задовољан јер је успео да уради све задатке, иако му је било најтеже да се спреми управо за тест.

Док већина мојих другара жели у Светину и Исидорину гимназију, ја бих тео у Медицинску школу, јер је и моја сестра од прошле године тамо, каже Вук.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Да је, додаје, којим случајем старији, радо би био део екипе здравствених радника током ванредног стања.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести