Рак дебелог црева излечив у раном стадијуму

Процењује се да годишње у свету од колоректалног карцинома оболи чак око 1,2 милиона људи, а малигни тумор дебелог црева чини 9,8 одсто свих малигних тумора у светској популацији.
УКЦВ
Фото: УКЦВ/Рак дебелог црева је излечив у раној фази

Забрињавајући је податак да се на сваких три и по минута у свету дијагностикује једна новооболела особа са раком дебелог црева. Колоректални карцином је трећи водећи узрок обољења од малигних болести и добија га 17,3 особе на 100 000 становника, одмах иза карцинома плућа, где је инциденца 23 на 100.000 и карцинома дојке, где је инциденца 20,1 на 100.000.

Управник Клинике за гастроентерологију и хепатологију Универзитетског клиничког центра Војводине, професор др Драгомир Дамјанов каже да је у Србији инциденца 27 оболелих од рака дебелог црева на 100 000 становника, а да мушкарци нешто чешће обољевају од жена. Стопе инциденце расту са годинама и највише су код мушкараца у доби од 70 до 74 године, а код жена са 75 и више година. Упозоравајућа је чињеница да је присутан пораст броја оболелих код особа млађих од 40 година. Стопа смртности од колоректалних карцинома у Србији је висока и износи 16,6 за целокупну популацију.


Лане откривено 90 карцинома

Током 2019. године у ендоскопским кабинетима Клинике за гастроентерологију и хепатологију и Ургетног центра УКЦВ, у блиском мултидисциплинованом раду и сарадњи са нашим радиолозима и патолозима дијагностиковано је укупно 90 карцинома дебелог црева код хоспитализованих и амбулатних болесника.

- Велика већина ових болесника је успешно оперисана на Клиници за абдоминалну и ендокрину хирургију УКЦВ. Захваљујући доброј сарадњи са Институтом за онкологију Војводине у Сремској Каменици, сви оболели су презентовани онколошким комисијама и одређења им је оптимална хемо- и радиотерапија, индивидуално, сваком понаособ - нагласио је др Дамјанов.


- Но није све тако црно. Поред високе инциденце рака дебелог црева и лоше прогнозе постоји и светла тачка, а то је добра излечивост овог обољења уколико се открије у раном стадијуму. Доброј прогнози доприноси и могућност детекције премалигних лезија, адематозних полипа, те њихова ендоскопска електроресекција, односно полипектомија, значајно превенира настанак карцинома - наглашава др Дамјанов.

Управо због ових чињеница, препоруке Савета ЕУ промовишу оправданост, поред скрининга рака дојке и грлића материце, и скрининга рака дебелог црева. који треба да буде део програма који обухвата примарну превенцију, рану дијагностику и оптимално лечење.

Ендоскопски тимови Клинике за гастроентерологију и хепатологију и Ургентног центра УКЦВ највећу пажњу и активности усмеравају на откривање и електроресекцију, полипектомију и мукозектомију адематозних полипа, што је најбоља мера превенције  рака дебелог црева.

Вршилац дужности директора УКЦВ професорка др Едита Стокић истиче да је током прошле године у овој установи урађено више од 2.500 тоталних колоноскопија и полипектомирано више од 420 полипа.

- Овај добар тренд ендоскопских, дијагностичких и интервентно терапијских процедура се наставља и у овој години и управо је актуелна набавка и неопходно занављање ове ефикасне, наравно и скупе и софисцитиране опреме у УКЦВ, захваљујући Покрајинском секретаријату за здравство - каже др Стокић.

Према њеним речима, ово је неопходно јер је УКЦВ реферетна установа, на терцијарном нивоу, која пружа најкомпликованије дијагностичко-терапијске процедуре за целокупно становништво Војводине.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести