Развој главна тема Међународне конференције у ВПШ

Односи с Европском унијом, иницијатива Кине „појас и пут“, рурални туризам и развој, привредни раст и конкурентност, економска политика и финансије, образовање и предузетништво, неке су од тема о којима је своје научно-истраживачке радове на Међународној конференцији „Првивредни развој и конкуретнтност европских земаља: достигнућа изазови могућности“ у Новом Саду, представило више од 50 стручњака из Русије, Бугарске, Швајцарске, Кине, Турске, Велике Британије, Италије, Словеније, Хрватске, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Македоније и Србије.
v
Фото: Дневник/Бранислав Лучић

- На овом скупу бавимо се крајње актуленом темом – односом земаља унутар Европске уније, земаља које покушавају да постану њене чланице и земаља које то никада неће бити. Окупили смо стручњаке из више од 12 држава, неке су чланице ЕУ, као што су Бугарска, Хрватска и Италија, као и неке, као што су Русија и Швајцарска које немају намеру да јој се прикључе. Ми, остали, чекамо у предворју Европке уније и надамо се да ћемо извући неке поуке из свих тих различитих искустава – каже директорка Високе пословне школе струковних студија у Новом Саду др Јелена Дамњановић. – Овде окупиљени стручањаци највише се баве аспектима „Новог пута свиле“ - нарастајућом улогом Кине у светској економији и актуелном позицијом Европске уније, којој Србија и земље региона теже. Последица свега што се догађа је стварање новог, мултиполарног света, и ми се заједно трудимо да пратимо научна и пословна решења везана за те процесе – објашњава Дамњановић.

Директорка Туристичке организације Војводине др Наташа Павловић, у име институције која је и главни партнер и суорганизатор конференције у организацији Високе пословне школе, истиче да је и овај значајн скуп сведочи о изузетној срадањи Туристичке организације и ове високообразовне институције, домаћина конференције.

- Ово је прилика да се размене идеје и искуства из низа обалсти: од међународне трговине, однса Европе према Новом путу свиле, руралног туризма, за нас јако значајног, ИПАРД фондова, до разних других пројеката из области туризма. Поред размене научних сазнања и информација, ово је прилика и да угостимо бројне научнике који су дошли и да упознају Војводину, да виде да она заста има пуно тога да понуди – каже Наташа Павловић. - Рурални туризам у Србији, посебно у Војводини, развија се пионирским корацима, у чему не заостајемо за регионом. Статистика показује да имамо све већи број ноћења и посета туриста. Војводину је у првих шест месеци ове године посетило 11 посто више туриста него прошле године. Страних туриста било је више, чак за 17,5 посто у односу на претходну годину.


Подршка Покрајинског секретаријата за високо образовање

- Покрајински секретаријат за високо образовање и научно-истраживачку делатност кроз своје пројекте подржава развој струковних студија у Војводини, у чему значајно место има Висока пословна школа струковнх студија у Новом Саду. Подршка је омогућена кроз наше стандардне конкурсе, посебно у сегменту развоја истраживачких пројекта, међународних пројеката као што је овај, инфраструктурних пројеката, такође – истиче помоћница покрајинског секретара за високо образовање и научно-истраживачку делатност Јелена Станић Марић, која је и отворила ову конференцију.


Др Мирослав Јовановић из Института за глобалне студије Универзитета у Женеви као један од предавача пленареног заседања конференције, одржао је предавање на тему “Директна страна улагања: Могућности Пута свиле”.

- За Србију, када је реч о овом новом Путу свиле, постоје изваредне шансе. Огромни кинески економски раст ту земљу чини великим извозником, али и подручјем с огромним тржиштем. Оно сада има више од 600 милиона потрошача који имају растући доходак и који су пробирљиви. То тржиште много је веће од целокупног тржишта Европске уније које, нажалост, има јако благи или уопште нема раст. За то време, кинеско тржиште је у највећој и најбржој експанзији. Врло брзо имаћемо још неколико стотина милиона потрошача. То нам пружа велику шансу, поготово што је Кина према Србији отворена и изузетно пријатељски расположена. За економску сарадњу Кина не поставља ама баш никакаве услове, а даје подршку - објашњава др Јовановић. – Србија као изузетно мала земља требало би да се усредсреди на одређене регионе или области. Рецимо, њихови градови Шијан или Тјенсин имају по више од 10 милиона становника. Боље би било фокусирати се на одређене градове и тамо усмерити наше производе који они траже. На првом месту то су производи прехрамбене индустрије и винарства. При томе, морамо знати да њихова платежна моћ и укус расту и да не може да им се продаје било шта. То значи да треба стално да се гледа на квалитет који мора бити врхунски – констатује др Јовановић.

В. Црњански

 

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести