Решавање тестова ручно, прегледање дигитализовано

НОВИ САД: Овогодишње мале матуранте, ове недеље,17, 18. и 19. јуна чека коначно и права мала матура, то јест завршни испит на крају основног школовања.
prijemni ispit, Dnevnik/Radivoj Hadžić
Фото: Дневник/Радивој Хаџић

Бодови које освоје решавањем тестова из српског, односно матерњег језика, математике и комбинованог теста, са питањима из физике, хемије, биологије, историје и географије, одлучиваће као и претходних година, заједно са успехом у последња три разреда основне школе, о њиховој будућности биће тас на усаглашавању жеља петнаестогодишњака за наставак школовања и могућности нашег школског система.

И мада је ова школска година специфична по томе што су се први пут у историји, ђаци у последњем тромесечју школовали од куће, уз помоћ инфор­мационих технологија због епи­демије изазване коронавирусом ад хок, без претходне припреме ни њих, ни наставника, завршни испит биће, на први поглед, уобичајен, тестове ће решавати у школама. Истина, примењиваће се здравствено безбедносне мере, у једној учионици биће до 10 ученика.

Ипак, према најавама из Министарства просвете, неће то бити једина овогодишња новина. Наиме, мада се одустало од покушаја онлајн мале матуре, која је за време ванредног стања и испробана, уведен је низ промена и у процесу спровођења читаве процедуре завршног испита. Део тих новина је и испробан на, почетком месеца одржаном, пробном завршном испиту, који су осмаци радили делом код куће, а делом у школи. На том тестирању у школи ученици су се упознали са процесом, начином попуњавања тестова и другим неопходним детаљима за ус­пешну реализацију завршног испита.

Остатак новина тиче се саме организације завршног испита. Први пут припреме, прегледање и обрада тестова биће дигитализовани

Узимајући у обзир проблеме који су се претходних година дешавали услед ангажовања екстерних штампарија, те је било и сумњи и доказаног проваљивања тестова, ове године, у складу са препоруком Заштитника грађана, припрему, штампање и паковање тестова радиће Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања. Шифровање самих тестова је такође унапређено и сваки тест садржи ЉР код који ће на самом тесту бити везан за појединачног ученика, што цео процес чини анонимним до краја прегледања. Тестове ће у за­печаћене кутије паковати и дистрибуирати „Пошта Србије“, а комплетан процес контролисаће и припадници полиције.

Након што ученици ураде тестове, они ће се упаковани по истом принципу, возилима Поште враћати у Завод за вредновање квалитета образовања и вас­питања, где ће бити скениранни и од тог тренутка је цео процес дигитализован. Софтвер, направљен специфично за ову намену, питања затвореног типа ће прегледати аутоматски, а питања отвореног типа слати овлаш­ћеним наставницима у целој држави да прегледају путем рачунара. Наставници неће знати чији тест прегледају, а свако отворено питање ће бити послато на преглед код два наставника како би се обезбедила непристрасност и избегле евентуалне грешке у прегледању.

Осим мање времена потребног за прегледање, за реализацију целог процеса је потребан и мањи број наставника. Ранијих година у процесу завршног испита учес­твовало је 7.800 наставника, 2.600 наставника по тесту, а ове године ће тај број бити знатно мањи. У прегледању пробног теста учествовало је 1.500 наставника. На овај, дигитализован, начин они могу да предледају 2.000 питања у минути, а у просеку им је потребно 4,5 секунди по питању, а само у тесту из математике, који је радило скоро 70.000 ученика, требало прегледати више од милион отворених питања. Истина због квалитета интернет мреже, у неким деловима земље прегледање је било спорије, али тај проблем би до правог тестирања требало да се отклони.

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.0912
Најновије вести