Савремена терапија за 60 пацијената оболелих од рака плућа

БЕОГРАД: Карцином плућа је међу најчешћим и најсмртоноснијим карциномима, а захваљујући донацији од шест милиона евра, 60 пацијената у Србији имаће могућност да се лече најсавременијом имунотерапијом у наредне две године.
Institut za onkologiju i radiologiju Srbije  Foto ncrc.ac.rs
Фото: ncrc.ac.rs

У Србији годишње од карцинома плућа оболи око 5.000 људи,а овај карцином за који је најодговорније пушење, се чешће јавља код мушкараца него код жена.Болест се обично дијагностикује у одмаклој фази, када није могуће оперативно лечење те су и изгледи за оздрављење ограничени. 

Донација најсавременије терапије обезбеђена је за 60 пацијената у четири онколошка центра: Институту за онкологију и радиологију Србије, Клиничком центру Србије, Институту за плућне болести Каменица и КЦ Ниш.

У Институту за онкологију и радиологију Србије (ИОРС) у наредне две године савременом имуно терапијом биће лечено 10 пацијената.

Директор Клинике за медикалну онкологију ИОРС др Даворин Радосављевић каже да су пацијентима оболелим од карцинома плућа тренутно доступне у лечењу класична хемо терапија, као и да је уведена модерна, молекуларна, циљана терапија.

"Што се тиче имунолошке терапије као треће, најновије и најоптимистичније терапије за сада нема лекова на позитивној листи о трошку РФЗО, када је реч о карциному плућа. Недавно је један такав имунолошки лек ушао на позитивну листу за меланом ", појашњава Радосављевић за Танјуг.

Упитан како ће од бројних пацијената који болују од карцинома и лече се у њиховој установи изабрати 10, он је рекао да ће претходно радити тестирања који од пацијената би могао да има најбољи одговор на ту терапију, па ће они бити укључени у програм.

" У расподели смо добили 10 пацијената који могу да добију терапију. Претходно ће бити урађено испитивање биоомаркера из тумора и ако је ПД-Л1 присутан лек би могао бити ефикасан", каже Радосављевић.

Појашњава да је у онкологији свако повећање преживљавања значајно и да је код нелеченог карцинома плућа преживљавање у просеку око шест месеци, са хемотерапијом осам до 12 месеци."Ако пацијенти поседују посебне рецепторе за молекуларну терапију,а њих је 10 до 15 одсто, они могу просечно да живе дуже од 20 месеци. Са имунолошком терапијом преживљавања је у просеку 30 месеци", прича Радосављевић.

Имунолошка терапија намењена је пацијентима којима је болест у одмаклој фази , где није могућа операција.Имунотерапија је до сада пацијентима у Србији била доступна само кроз учешће у клиничким студијама, а у једној таквој студији учествује и Љубица Гашић која је на имуно терапији осам месеци.

Карцином плућа јој је случајно откривен, након што се лекару пожалила на умор, али других специфичних симптома за ту опаку болест попут кашља, болова у грудим, крвавог испљувка није било."Срећа у несрећи је што сам одмах укључена у програм и почела да примам имуно терапију. Сада се одлично осећам радим све куцне послове, играм се са унучићима", прича Љубица.

Она каже да јој квалитет живота није нарушен, да радио све што је радила док је била здрава, нема болова и да одлази само на редовне контроле.

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести