СЛУЧАЈ НОВОСАЂАНКЕ КОЈОЈ СУ ОДУЗЕТА ДЕЦА ТРАЈЕ ВЕЋ 9 ГОДИНА Малишани су само привремено измештени и Центар за социјални рад жели да ДЕЦУ ВРАТИ РОДИТЕЉИМА, АЛИ УЗ ОБАВЕЗНУ САРАДЊУ МАЈКЕ

Центар за социјални рад у Новом Саду и Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова организовао је у просторијама те установе конференцију за медије, како би јавност била упозната са поступањима Центра у Новом Саду у случају Ане Михаљице; која тврди да су јој неосновано одузета три сина, потом у вези информација на друштвеним мрежама и протеста који су организовани 28. фебруара и 8. марта када је дошло до насилног уласка у двориште Центра.
c
Фото: Дневник/С. Шушњевић

Како је саопштено, деца су добро и тренутно се не налазе у Сигурној дечјој кући у склопу Центра из безбедносних разлога и због организовања протеста.

Директорка Центра за социјални рад у Новом Саду Јелена Зорић детаљно је говорила о поступцима који су урађени у предмету Ане Михаљице и њене малолетне деце и истакла да Центар не отима и не одузима децу, како се могло чути у јавности, већ их само привремено измешта, као и да никада се не поступа исхитрено, већ се поштује поступност. Како је казала, фокус треба да је на деци и набоље је да су са родитељима али у безбедном окружењу.

Фото: Дневник/С. Шушњевић

Центар не отима и не одузима децу, како се могло чути у јавности, већ измешта и  никада се не поступа исхитрено, већ се поштује поступност (Директорка Центра за социјални рад у Новом Саду Јелена Зорић)

- Услов да деца буду поново са мајком је да она успостави сарадњу са Центром - поручила је Јелена Зорић, додавши да је од почетка план да се малишани врате у билошку породицу али са планом услуга и корективним надзором које треба родитељ да поштује.

Фото: Дневник/С. Шушњевић

Кривична пријава против организатора протеста

Председник Скупштине Удружења правника „Аргумент” Предраг Момчиловић најавио је кривичну пријаву против организатора протеста.

- Пријава ће бити поднета за више кривичних дела, а истакао бих два најбитнија: изазивање панике и нереда и спречавање службеног лица у вршењу службене дужности - појаснио је Момчиловић. - Социјални радници имају статус службеног лица, а тог 8. марта на протесту су били спречени да напусте просторије и да ураде теренске послове. Организатори скупа су социјалне раднике називали криминалцима, да се баве трговином људима, односно децом и на тај начин су обмањивали јавност и што је произвело неповерење јавности.


Према њеним речима, Центар је у овом случају реаговао по позиву полиције, коју су контактирали грађани, јер је избио пожар у стану где су живела деца с породицом.

Фото: Дневник/С. Шушњевић

- Тада је констатовано да је угрожено здравље и безбедност деце и да су услови живота изразито нехигијенски - казала је Јелена Зорић.  - По неодложној интервенцији Центар је изместио децу у Сигурну дечју кућу, а мајци је полиција изрекла хитне мере. Суд је укинуо и преиначио ту одлуку полиције и управо та одлука се погрешно тумачи у јавности, јер одлука не значи да је суд наложио да се деца врате мајци. Када је суд укинуо хитну меру, Центар је регулисао породично-правну заштиту деце, поставио привременог старатеља, мајка је потписала план услуга и могла је видети децу. Она је у Центру виђала децу два пута седмично али то је једино што је испуњава из плана. Наиме, постојала је изузтетна несарадљивост мајке и контакти су прекинути након два месеца виђања, јер су том приликом деца била врло дестабилизована због њеног опхођења према малишанима. Њој је након тога изречен корективни надзор, што мајка није прихватила, иако га је потписао њен правни заступник.


Секретаријат није увидео пропуст

Маја Раљић из покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова појаснила је да је тај секретаријат контролни механизам и надзире стручни рад, законитост стручног рада центара за социјални рад на територији Војводине и других пружалаца услуга.

- Секретаријат је поступао у два предмета Ане Михаљице. У предмету по жалби на решење о привременом старатељству Центра и предмету надзора над стручним радом. У оба предмета секретаријат није увидео ни један пропуст - рекла је Маја Раљић.


Јелена Зорић је појаснила да је, како мајка није прихватила да исправи недостатке у родитељским дужностима, Центар је због тога морао да отпочне рестриктивније поступке.

- Случај је дуже познат Центру, односно од 2015. године када су изречене хитне мере у односу на њеног супруга, који је провео одређено време у затвору, након чега је наставио ванбрачну заједницу с њом, у којој је добио још двоје деце која су непризнатог очинства. И ту су постојали пропусти јер мајка није дозвољавала да се призна очинство и украћивала је право деци на лични идентитет и алиментационо право - рекла је Јелена Зорић. - Поступак који је вођен 2016. године у Центру је захтев баке по оцу која је тражила да одржава личне контакте са својим унуцима. Мајка ни то није дозвољавала, опстуирала је контакте, након чега је покренут извршни поступак због несарадње те је новчано кажњена. И школа нам се обратила 2022. године и у извештају навела да тешко остварује сарадњу с мајком.

Фото: Дневник/С. Шушњевић


Позив на сарадњу мајке

Чланица градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци Данијела Костић подсетила је да је Град Нови Сад оснивач Центра и финансира велики број услуга, међу којима су Сигурна женска и Дечја кућа.

- Позивам мајку, која нам се неколико пута обратила и коју смо примили на разговор, да не треба да буде жртва адвоката и удружења, и да је најбољи начин да оствари своје право да дође у центар и на миран начин врати поступак у нормалне токове - поручила је Данијела Костић и додала да  протести и нереди негативно утичу на жртве насиља које су смештене у Сигурној дечјој кући.


Фото: Дневник/С. Шушњевић

Због забрињавајуће агресивности у јавном дискурсу и дискредитовања положаја стручних радника у социјалној заштити и урушавања струке као делатности од општедруштвеног значаја на конференцији су говорили и представници из Коморе социјалне заштите у Србији, Асоцијације центара за социјални рад у Србији, Удружења стручних радника социјалне заштите Србије и Удружења правника „Аргумент”. Представници тих организација указали су да су немили догађаји који су се одиграли испред Центра угрозили безбедност запослених и њихових породица, као и да је недопустив начин на који стручни радници трпе прозивке на друштвеним мрежама, нагласивши да им је угрожена приватност и безбедност. Они су казали да је измештање деце из биолошких породица једна од најтежих одлука које се доносе у центрима за социјални рад, због чега се она  подробно планирана и процењује је тим стручњака, као и да су центри под строгом контролом министарства, покрајинских органа и инспекција, те да сваки грађанин може да иницира контролу центара али не на насилан начин као што је учињено.

Иначе, непосредно пред конференцију за медије, поново се окупила група грађана који подржавају Ану Михаљицу.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести