light rain
17°C
09.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0102
usd
106.5279
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Српске архитекте на Пиранским данима архитектуре

09.12.2019. 11:15 11:17
Пише:
Фото: Jadran Rusjan

НОВИ САД: Архитекте из Србије ове године учествовале су у Словенији на међународној конференцији 37. Пирански дани архитектуре (ПДА), где су радовима ушли у конкуренцију за еминентну архитектонску „Пиранеси награду”. Ово је друга година заредом да наше архитекте учествују на овом престижној стручној конференцији.

Пирански дани архитектуре одржавају се с циљем процењиваеа актуелних архитектонских трендова и презентација најиновативнијих идеја архитектонске и просторне продукције архитекта из девет држава: Аустрије, Босне и Херцеговине, Хрватске, Чешке, Грчке, Мађарске, Италије, Словачке, Словеније и Србије.

Ове године је Интренционалном 2019. „Пиранеси” наградом овенчан рад Неуе Галерие унд Kasеmattеn/Nеuе Бастеи, Њиенер Неустадт из Аустрије, архитекте Бевка Перовића. Интренационалну Пиранеси специјалну награду  добио је пројекат Реноватион оф thе Маин Сљуаре ин Ново место из Словеније аутора из Ателиер архитекти. Интернационална „Пиранеси” специјална награда додељена је раду Chiostri ди сан Пиетро – Сан Пиетро Цлоистерс, Reggio Емилиа, Италија, архитеката из ЗАА Замбони Associati Architettura. Специјалну Интернационалну Пиранеси студентска награда додељена је раду Architecture оф минд: Цонцептуал десигн оф the Univesity Psychiatric цлиниц Љубљана – Поље, УЛ ФА, EMSS Architecure, Љубљана, мастер теза студента Рока Стаудахера.

ПДА је међународни догађај са дугом традицијом, од 1983. одржава се сваког новембра у средњовековном приморском градићу Пиран у Словенији. Ове године се манифестација због поплава делимично одржала у Аудиторију Порторож. Изложба за награду „Пиранеси”, која се додељује од 1989. у оквиру ПДА конференције, отворена од 23.новембра у Изложбеном простору Монфорт у Порторожу.


Избор није био лак

По речима селектора Стерхивца, овогодишњи избор радова из Србије није био лак, пошто нема пуно пројекта који би могли да испуне високе критеријуме за међународну Пиранеси награду.

То су промишљено постављање у урбану и природну околину; просторна и пројектантска усклађеност с контекстом; савремено иновативно просторно планирање; поштовање природне и културне баштине; савремено разумевање традиционалних и аутохтоних архитектонских елемената; иновативни детаљи; пажљиво одабране боје, материјали, текстуре и расвета.

Упркос томе, успели  смо да представимо пет врхунских пројеката, који су равноправно конкурисали у избору за награду. Сви пројекти имају парадигматски квалитет – могли би да служе као снажне референце и пример за наставак развоја савремене архитектуре у Србији.


У овој 31. сезони доделе Награда „Пиранеси”, у улози селектора за Србију био је словеначко-српски архитекта и критичар Андреј Стреховец из Друштва архитеката Новог Сада. Он је одабрао пет архитектонских пројеката које су у последње две године реализовали српски аутори: Summеr Хоусес, Радановићи, Котор, Црна Гора, АКВС архитектура: аутора Анђеле Карабашевић, Владислава Суџума; Хоусе ВУ, Нови Сад, Србија, А2архитектура: аутора Дијане Ayеmović Анђелковић, Владимира Анђелковића, Александра Богојевића; Ресавска 31 Office Буилдинг, Београд, Србија, Реморкер architect: аутора Марка Корошеца, Душице Тотић, Христине Тошић, Стефана Јаковљевића, Петра Пејића, Иване Марјановић, Иване Тијанић, Милоша Милићевић, Ане Бркић, Милана Катић и Дарка Рашете; Н8 ресидентиал буилдинг, Крагујевац, Србја, Студио Симовић, аутора Марије Симовић и Петра Симовића и Виртус Njinеry, Витежево, Жабари, Србија, аутора Бранимира Поповића и Наташе Станковић.

Тема конференције била је „Обнова: из старог у нови живот”. У том тематском оквиру у жирију је учествовао и Дејан Тодоровић (Ноото) из Србије који је на конференци представио реконструкцију Музеја савремене уметности у Београду (МСУБ).

Ове године је у Конфернцију укључена и студентска селекција из Србије коју су као слектори креирали: Зоран Абадић с Архитектонског факултета, Београд и Слободан Јовић са Департмана за архитектуру и урбанизам, Факултета техничких наука, Нови Сад. Представили су пројекте: Архитектонски Факултет Београд: Онеиронаутицс. А midsummer night’s дреам. Theatre, Натурал Цоре оф Белграде, студента: Младена Масловара; Инферно натирале. Cinne Citta 2.0 . Бока которска: Мамула исланд, студента Предрага Недовића, Факултет техничких наука Нови Сад; Takeaway wellness, Нови Сад, студената Дарије Богојевић, Дуње Дедић, Катарине Коледин, Марине Иванов и Мусеум оф Contemporary Арт, Нови Сад, студента Алберта Топића.

Драго ми је смо ове године у манифестацију укључили и српску студенску селекцију, рекао је селектор радова из Србије Андреј Стреховец.

Такође, ове године је конференција проширена и учесницима из Босне и Херцеговине, истакао је Стреховец.

У овогодишње тематски оквир укључила се одлично презентација обнове Музеја савремене уметности у Београду, која је пример квалитетног рада који има и међународни домет.

В. Ц.

Аутор:
Пошаљите коментар
Лазар Кузманов, архитекта: Још увек нисам одиграо свог Хамлета

Лазар Кузманов, архитекта: Још увек нисам одиграо свог Хамлета

25.11.2019. 13:17 13:19
Ретроспективна изложба архитекте Лазара Кузманова

Ретроспективна изложба архитекте Лазара Кузманова

24.11.2019. 18:58 18:59