Старо сајмиште ће бити меморијални комплекс

ЛУКСЕМБУРГ: Предлог закона о меморијалном центру “Старо сајмиште” који је у јавној расправи у Србији председавајући Међународне алијансе за сећање на холокауст (ИХРА) луксембуршки дипломата Жорж Сантер оценио као добар потез Србије и Београда.
staro sajmiste, yt printscreen
Фото: Youtube Printscreen

После разговора вођених пролетос у Београду о потреби заштите комплекса Старо сајмиште које је у 2. Светском рату било логор за Јевреје, Роме и Србије - Сантер је о законским решењима у Луксембургу у среду разговарао са замеником градоначелника Београда Гораном Весићем и градским архитектом Марком Стојичићем.

Прави начин да се ово уради је да то учине држава и друштво, а сећање је врло важно пошто ћемо за следећи пар година изгубити последње преживеле оно што требамо на Старом сајмишту је добар образовни центар и очување само изгледа тог простора, рекао је Сантер.

Он очекује да ће овај закон српски парламент донети до краја године, а по њему власт у Србији ће добити надлежности да закон и имплементирају.

Када сам био у Београду било је оптимизма да ће рад по том закону почети следеће године што нам је улило наду а наше председавање ИХРА организацијом истиче у марту али ја сам врло поносан, срећан и честитам на свим потезима Београда који су покренути да би се сачувало ово важно место, рекао је он.

Старо сајмиште није интересантно само за Београд, нити само по архитектури која је из 1937. и 1938. године, већ има регионални значај и важно је читаву Европу која јер то тамо поглавље читаве Европе.

Заменик градоначелника Београда Горан Весић истакао је да пре неколико година формирана комисија за Старо сајмиште, град је иселио уметнике дајући им друге атељее, а сада је на основу београдског концепта урађен и предлог закона.

Почела је јавна расправа, у читав процеш је укључен и Светски јеврејски конгрес, и ромска и јеврејска и српска заједница су сагласне око тог документа који предвиђа један меморијални комплекс, са три различита музеја, рекао је Весић.

У међувремену историјски архив је реконструисао животе велике групе Јевреја тада убијени у Србији, а представници Београд желе да сарадњу развију и музејм холокауста у Јад Вашему.

Наша идеја је да то буде место које ће имати образовни карактер за људе из читавог региона који би учили шта је био холокауст како би се ин а тај начин бранили од покушаја ревизије историје, рекао је он.

Градски архитекта Марко Стојичић обавестио је Сантера да ће Град Београд по усвајању закона припремити пројектни задатак и расписати међународни конкурс за архитектонско - урбанистичко решење за меморијални центар који ће се градити.

Помињали смо и начине финансирања, где очекујемо, да можда помогну како би се што брже урадила изградња овог објекта, рекао је он.

Из овог комплекса предстоји расељавање неколико лица и њиових компанија, напоменуо је Стојичић и додао да је извесно да ће на Старом сајмишту бити сачува сви оригинални објекти за које је Завод за заштиту споменика утврдио да чине културно наслеђе.

А од будућег архитектонског решења очекујемо да ће спојити те објекте и неку савремену структуру која ће дати и потребну површину за те будуће намене, закључио је он.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести