Стевановић: Повећан број оболелих због непоштовања мера

БЕОГРАД: Директор Инфективне клинике Горан Стевановић изјавио је да је број оболелих од вируса корона порастао због непоштовање препорука епидемиолога у вези с ношењем заштитних маски и држања дистанце и наводи да бројке говоре у прилог високе активности вируса, пре свега у великим градовим и Београду који има највећи број новооболелих.
goran stevanovic, Tanjug/Slobodan Miljević
Фото: Танјуг/Слободан Миљевић

Он је на РТС рекао да је реч о такозваном другом врху у оквиру првог таласа епидемије, где је очекиван пораст броја оболелих.

Ово је нешто што ћемо очекивати да видимо и току наредних неколико дана. Кад год прође викенд, због техничких ствари везано са слање узорака, за организацију самог рада у лабораторијама које раде потврду, понедељком увек имамо нешто већи број оболелих, рекао је Стевановић

На питање када се може очекивати пад броја новооболелих, он је рекао да је то врло тешко прогнозирати, али и навео да је реално да се у периоду од десет дана до две недеље може очекивати пад броја оболелих, ако се сви буду придржавали препоручених мера дистанце и ношења маски.

Како је рекао, до пораста броја новооболелих увек доводи повећана комуникација људи и престанак држања дистанце.

Претходних дана смо видели, каже Стевановић, да се значајно смањује коришћење заштитних средстава, пре свега маски, да се поново организују догађаји, окупљања мањег или већег броја људи у затвореним просторима без поштовања препоручених мера, пре свега ношења маски.

То је један од разлога зашто је дошло до повећања. Други разлог јесте сама природа вируса и повећање броја оболелих са сваким повећањем комуникације између земаља и унутар самих земаља. Чим се мало опустимо, дамо довољно простора вирусу да он почне да ради свој посао на нашу штету, каже Стевановић.

Упитан о наводима да је знатно више и оболелих и преминулих од вируса корона од званичног броја, Стевановић је рекао да су од почетка подаци са сајта Ковид-19 тачни, да се они ажурирају једном дневном, али и да у односу на апсолутно прецизне и идеално тачне податке увек постоји могућност минималног осциловања због уноса самих података.

У суштини, ти подаци су тачни. Ми смо и у обавези не само да информишемо нашу јавност, али смо у обавези да информишемо и Светску здравствену организацију, да делимо податке, као што и ми добијамо од свих осталих земаља из окружње, а и света о кретању болести, јер ово је глобални проблем, напомиње Стевановић.

Упитан о броју прегледаних и примљених пацијената на Инфективну клинику, Стевановић је рекао да је данас нешто мало мањи број пацијенета, али не зато што се број смањио, него зато што су већ од викенда део посла преузеле и ковид амбуланте, односно наставиле да раде интензивно.

Јовановић: Нисмо размишљали о поновном ванредном стању

В.Д. директорка Института "Батут" Верица Јовановић каже да Кризни штаб није размишљао о поновном увођењу ванредног стања и полицијског часа.

Ковид ће бити с нама, мере ће бити уведене тамо где то захтева епидемиолошка ситуација, пратимо је. У овом тренутку пратимо жаришта. Сачуваћемо старије и особе са хроничним обољењима, они су популација у ризику. Мере треба да буду у примени јер ће штитити од трансмисије вируса, рекла је Јовановићева на РТС-у.

Директор Инфективне клинике Горан Стевановић рекао је да понављање потпуног затварања може да направи проблем, јер након затварања, људи пожеле да изађу напоље и интензивније се друже.

То практично значи да треба применити мере контоле међусобне комунакације. Ићи на регионални приступ, на то смо се и определили, да буду мере релаксиране, а да у регионима где је трансмисија интензивна, мере буду чвршће. У наредном периоду ћемо имати различит степен мера за различите регионе и у зависност од кретања броја оболелих и позитивних и кретања вируса, осцилацију мера и у тим регионима, рекао је Стевановић.

Каже да је сада сувише далеко почетак нове школске године да би могао да да прогнозу да ли ће се сести у клупе.

Надам се да ће школска година кренути нормално, то зависи од тога како ћемо спроводити мере, то можемо ако радимо сви заједно, рекао је Стевановић.

Када се погледа укупан број прегледа сумњивијх на Ковид -19 у Београду, практично је цифра иста задњих неколико дана и она је прилично висока, односно значајно је виша у односу на претходних недељу или две.

Када се сабере рад свих амбуланти, то је између 300 и 350 пацијената, рекао је Стевановић.

Структура пацијената се, каже, променила ка млађој популацији између 20 и 30 година која и даље има благе клиничке симптоме, али има и пацијената узраста од 50 до 55 година који имају озбиље клиничке симптоме, укључујући масивне пнеумоније, и захтевају болничко лечење.

Значајно је другачија узрасна група у односу на онај први шиљак епидемије који смо имали у марту или априлу. Од самог почетка клиничари и инфектолози који се баве лечењем су говорили да млађе особе имају мању шансу да развију компликације него хронични болесници и старије особе, али апсолутно млађе особе имају такође шансу да развију тешку клиничку слику, рекао је Стевановић.

Најавио је да се од сутра КБЦ "Драгиша Мишовић" укључује са пуним капацитетом у оквиру ковид система, такође се повећавају капацитети КБЦ "Звездара" и "Земун" који су већ у том систему, а циљ је да се припреме и обезбеде адекватни капацитети за прихват свих оболелих који би имали потребу за лечењем, али исто тако и да се сачува систем лечења болесника који немају Ковид-19, а који имају друге потребе за здравственом негом.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести