Стокић: Гојазност опасан фактор, у КЦВ хоспитализовано 312

БЕОГРАД: Директорка Клиничког центра Војводине (КЦВ) Едита Стокић каже да је у овом тренутку у том клиничком центру хоспитализовано 312 пацијената позитивних на ковид вирус и нагласила да је гојазност један од најопасних фактора који утиче на ток болести код заражених пацијената.
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine (KCV) Edita Stokić  Foto: Tanjug/video
Фото: Директорка Клиничког центра Војводине (КЦВ) Едита Стокић  Фото: Танјуг/видео

"Клиничко-болнички центар Војводине поред својих капацитета који чине Инфективну клинику и одељење за интензивну негу за лечење ковид пацијената је отворило и нове јединице на клиникама за ортопедију, анестезију, васкуларну хирургију, абдоменалну хирургију, пластичну хирургију, за рехабилитацију, урологију, као и на клиници за гинекологију уз посебну напомену да се тамо хоспитализују само пацијенткиње које су позитивне, а су у термину порађања", нагласила је Стокић.

Како каже, уочава се да је све већи број пацијената са тешком и веома тешком клиничком сликом и додаје да је веома важно то што не постоји јединствена клиничка слика, већ да вирус развија бројне компликације.

"Са аспекта клиничког лечења постоје два проблема. Први је што код пацијената који се хоспитализују, а којима имају ковид, постоје и друге придружене болести, пратеће болесте које се погоршавају и захтевају додатну терапију", објашњва она и додаје да управо због тога долази до компликације.

Друго, наводи она, за Војводину посебан проблем је то што је реч о региону са великом преванцијенцијом гојазности и типа два дијабетесе.

"Гојазност је фактор за забољевање од ковида па чак и са повечањем гојазности долази до повечање шансе за хоспитализацију на интензивној нези, за примену механичке вентилације, па чак је и смртност у том случају већа", упозорава она.

Каже да је и Европска асоцијација за студију гојазности јасно ставила до знање да је гојазност болест удружена са бројним компикацијама које прати вирус ковид.

Стокић о томе како ковид утиче на тешке случајеве

Директор КЦВ Едита Стокић објаснила је данас да се код ковид пацијената са тешком клничком сликом не лечи само упала плућа, већ постоје и они који су имали претходне болести те због ковида-19 долази до попуштања функције бубрега, срца, а због коришћења кортикостероида у терапији долази и до погоршања дијабетеса и могућег развоја дијабетеса код особа које га нису имале.

На конференцији за медије, Стокић је истакла да је у овом другом налету вируса корона уочено да има више пацијената са тежом клничком сликом која захтева респиратор или кисеоник.

"Треба размишљати и о томе да код ових пацијената долази до разних компликација због вируса, наиме, код њих у зависности од постојећих болести долази до попуштања функције бубрега, срца... Што значи да лечење ковид пацијената са тешком клничком сликом и компликацијама захтева мултидисциплинарни приступ", навела је Стокић.

Каже да терапија коју су ти пацијенти раније примали има уплива у доношењу одлуке на даље лечење.

"Сваки пацијент је индивидуа за себе и својим болестима које је раније имао, које су у погоршању или развија нове болести...", закључила је Стокић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести