Страни пензијски фондови траже потврде о животу пензионера

Остало је још неколико дана да пензионери Републике Српске који живе у Србији, а којих је више од 35.000, доставе Фонду ПИО Републике Српске потврде о животу.
penzioneri, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Како је упозорио Младен Милић, директор Фонда ПИО Републике Српске, пензионери који то не учине, неће моћи да рачунају пензије у 2018. години. Ово упозорење послато им је уз новемнарску пензију, а добиће је и уз децембарску.

- Потврде о животу могу да добију у општинама, судовима, код нотара или у дипломатско-конзуларним представништвима, у зависности од тога где живе, а образац могу да преузму са интернет странице Фонда ПИО Републике Српске, чије је седиште у Бијељини – објаснио је Милић, додајући да укупно 48.000 пензионера РС живи ван њене територије.

Потврде о животу траже и други пензијски фондови за пензионере који примају иностране пензије. Фонд ПИО Србије бесплатно оверава потврде о животу пензионерима који имају пребивалиште у Србији, а примају инострану пензију. Овера потврда о животу може се обавити у свим филијалама Фонда ПИО, службама филијала и испоставама, а пензионеру је потребна само лична карата ради идентификације.

Потврде о животу достављају се да би пензионер који има пребивалиште у другој држави документовао да је жив, односно, да би се неометано наставила исплата пензија и осталих права

На сајту Фонда ПИО Србије налазе се обрасци потврде о животу за Аустрију, Бугарску, Црну Гору, Федерацију БиХ,  Француску, Хрватску, Кипар, Македонију, Немачку, Републику Српску, Словачку и Словенију, као и за Србију, с обзиром на то да је пензионер и по нашим прписима дужан да достави потврду о животу уколико Фонд ПИО од њега то тражи.

Потврде о животу достављају се да би пензионер који има пребивалиште у другој држави документовао да је жив, односно, да би се неометано наставила исплата пензија и осталих права. То је начин да се избегну могуће злоупотребе или претплата пензија, будући да није редак случај да онај ко је овлашћен да за другог прима пензију, настави да је добија и после смрти пензионера. Како би се спречила таква злоупотреба, потврда о животу је прави доказ. Страни пензијски фондови или заводи за пензијско осигурање траже од пензионера да им једном годишње доставе потврде о животу, и то најчешће крајем , почетком или средином године.

Треба истаћи да потврде о животу пензионери могу да овере и у општинама и судовима, као и код нотара, али то онда морају и да плате, за разлику од потврда које у Фонду ПИО добијају бесплатно. Ипак, непокретни и немоћни пензионери који нису у могућности да потврде о животу лично бесплатно овере у филијалама Фонда ПИО, морају да ангажују нотара да им ту услугу пружи у кућним условима и онда то морају да плате по утврђеној нотарској тарифи. Потврде о животу шаљу се и електронски, тако што се уносе лични и подаци о месту становања пензионера и ЈМБГ, на основу чега се утврђује идентитет.

Љ. Малешевић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести