Штрбац: До сада се 1.881 особа води као погинула или нестала

БЕОГРАД: Директор Информационо-документационог центра “Веритас” Сабо Штрбац изјавио је данас да је до сада регистрована укупна 1.881 погинула или нестала особа у операцији “Олуја”, чија се 27. годишњица данас обележава, а у којој је протерано 250.000 Срба из Хрватске.
Savo Strbac/Tanjug video
Фото: Tanjug

Према подацима “Веритаса”, до сада је расветљена судбина 1.227 жртава, док се на евиденцији несталих води још 654 особе.

“Посебно забрињава што у тој бројци, од 1.881 особе, 66 одсто чине цивили. Иначе, број страдалих цивила у рату 90-их, код Хвата и код Срба је око 38 одсто, у овом случају је 66 процената. Такође, међу њима је 555 жена, од којих је четири петине било старије од 60 година, старице које нису хтеле или могле да иду. Да ли ће се ова бројка повећавати, претпостављам да хоће”, рекао је Штрбац за Тањуг.

Он је рекао и да је “Веритас” са свим подацима које је прикупио, о последицама “Олује” изашао пред међународне судове, “снабдео” Хашки трибунал материјалним доказима, сведицима, изјавама, а као резултат уследило је подизвање отпужнице против три хрватска генерала, Анте Готовине, Младена Маркача и Ивана Чермака.

Штрбац је подсетио да су Готовина и Маркач првостепено осуђено на 24, односно 18 година, додајући да је у тим првостепеним пресудама важна квалификација дела, односно то што их је Хаг прогласио кривим да су као чланови удруженог злочиначког подухвата, на чијем је челу био Фрањо Туђман, како би етнички очистити подручје Крајине и да су се, да би дошли до тог циља, користили свим недозовљеним срештвима, убиствима, уништавањем имовине, затварњем и малтретирањем заробљеника, цивила.

Међутим, после тога је, подсећа, уследила срамотна и до сада необјашњива другостепена пресуда Хашког суда, којом су ослобођени одговорности.

“То је пресуда суда којом је председавао судија Теодор Мерон, који је био и председник суда и Жалбеног већа, имао држављанства и САД и Израела, и поништио је пресуду. Када се Хрвати хвале да им је Хашки суд ''очистио'' све грехе ''Олује'', то није баш тако, јер је много зла утврђено у тој првостепеној пресуди, коју другостепени суд није анализирао целу, већ само један сегмент”, рекао је Штрбац.

Он је појаснио да је првостепени суд заузео становиште да је свака граната која падне 200 метара даље од легалног војног циља незаконита и противправно испаљена, и тако су утврдили да је у свим тим градовима, Книну, Бенковцу, и другим у Лици, Банији… било неселективног гранатирања.

“Али, онда се од првостепене до другостепене пресуде, широм света направила једна група, који су рекли - ако ви потврдите то правило, више нико неће моћи да ратује, а да не буде одговаран. Зна се да Израел има много проблема са суседима, да су САД произвођачи ратова широм света и суд је подлегао том лобистичком удружењу”, рекао је Штрбац.

Додао је и да су двојица судија који су били у већу са Мероном, рекли да у пресуди нема ни “п” од правде.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести