Сукоб на Филозофском, Факултет: САНУ врши притисак

БЕОГРАД: Редовни професори Одељења за историју Филозофског факултета реаговали су на писмо академика поводом избора професора тог одељења у звања, оптужујући академике за притисак и покушај утицаја на избор професора, на шта, истичу са Филозофског факултета, чланови САНУ немају право. 
1
Фото: Др Мира Радојевић

Реч је, иначе, о случају ванредног професора Одељења за историју Филозофског факултета Мире Радојевић, која није изабрана у звање редовног професора, а тим поводом је раније реаговала група студената, а потом и Одељење САНУ за историјске науке, које је прошле седмице подржало професорку Радојевић.

Професори Одељења за историју Филозофског факултета данас наводе, у писму достављеном Тањугу, да је Универзитет у Београду обавезан да поступа по законима и прописима који важе за Универзитет, а не по прописима за избор чланова САНУ и подсећају да право прихватања или одбацивања предлога о избору наставника припада искључиво изборним већима факултета. 

''''Ми не завирујемо у двориште Академије и њеног Историјског одељења, али не допуштамо да се њени академици мешају у наше послове'''', поручују професори. 

Додају да су академици ванредног професора Миру Радојевић изабрали за дописног члана САНУ и да сада врше притисак на Филозофски факултет да изабере Радојевић за редовног професора, а она, како тврде, има ''''крајње сумњиве научне резултате''''.

Оцењују да САНУ на тај начин жели да ''''покрије'''' свој пропуст при њеном избору за дописног члана. 

Професори примећују да се у писму подршке чланова САНУ за избор професорке Радојевић набрајају њени научни радови, али да нема ни речи о њиховом квалитету, што је, сматрају, једини основ ваљаности научног опуса. 

У САНУ, међутим, сматрају да се професорки Радојевић спречава напредовање у каријери, јер „пружа доследни отпор" на Одељењу Филозофског факултета за историју, што је, како наводе професори, делом тачно.

Колеге професорке Радојевић тврде и да она пружа отпор нормалном раду Одељења и да већ пет година ради са групом наставника који не желе да поштују одлуке које се доносе већином гласова. 

''''Радојевић се ''дешава'' нормална и у законским оквирима легална процедура за избор редовног професора, кроз коју смо сви ми прошли, али без заштите и подршке академика САНУ, већ својим трудом и радом'''', напомињу професори.

Наглашавају да су досадашњи притисци из САНУ изазвали последњих година велике немире на Филозофском факултету и додају да је један од узрока сукоба на Одељењу за историју мешање двојице академика са Одељења историјских наука у кадровску политику Факултета, што оцењују као недопустиво. 

''''Дужност је професора Филозофског факултета, а нарочито Управе, па и Ректората, да одбије овакав флагрантни притисак Академије на изборне процедуре Универитета'''', додају професори.

У писму наводе и да је процедура за унапређење Радојевићеве каснила, јер кадровска служба није никог обавестила да распише конкурс за избор у септембру и да је то учињено тек у новембру прошле године.

Тврде да Радојевић није имала монографију, која је ''''основни услов за унапређење'''', те да јавности није био стављен на увид ни рукопис њене необјављене књиге.

Потписници писма су редовни професори Филозофског факултета Радош Љушић, Дубравка Стојановић, Никола Самарџић, Радивој Радић, Синиша Мишић, Данијела Стефановић, Влада Станковић, Сузана Рајић, Милош Јагодић, Татјана Суботин Голубовић.

Одељење историјских наука САНУ подржало је прошлог четвртка професорку Миру Радојевић са Одељења за историју Филозофског факултета којој, како су рекли, појединци са матичног факултета покушавају да оспоре унапређење у звање редовног професора.

Из САНУ су навели да се тиме доводи у питање и њен останак на факултету, те сматрају да је то недопустиво за рад Филозофског факултета, као и било које друге високошколске установе.

Јавну подршку ванредном професору Мири Радојевић дало је 14 чланова Одељења историјских наука САНУ, међу којима су академици Василије Крестић, Десанка Ковачевић Којић, Гојко Суботић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести