СВЕТСКА НЕДЕЉА ДОЈЕЊА: Мајчино млеко потреба сваког новорођенчета, дојење најједноставније, најздравије и најекономичније

Светска недеља дојења се сваке године обележава у више од 170 земаља света како би се повећали знање и свест о значају и предностима дојења и обезбедила подршка дојењу.
д
Фото: Институт за јавно здравље Војводине

Светска алијанса за подршку дојењу покренула је ову кампању да би се интензивирале активности на заштити, промоцији и подршци дојењу, а сваке године пажња је усмерена на различите теме од значаја за дојење.

Званични датум Светске недеље дојења на глобалном нивоу је од 1. до 7. августа, али се државама, организацијама и институцијама предлаже да за обележавање и активности поводом Светске недеље дојења изаберу најприкладније датуме у њиховим земљама. У нашој земљи Национална недеља промоције дојења обележава се 40. недеље у години која симболично представља трајање трудноће, а ове године обележиће се у периоду од 2. до 9. октобра под слоганом: „Омогућимо дојење на радном месту”.

- Дојење представља најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за правилном исхраном. Мајчино млеко је потреба сваког новорођенчета, одојчета и детета до навршене друге године живота. Састав и количина мајчиног млека прилагођени су узрасту детета и његовим потребама. Осим што задовољава потребу за храном, дете сисањем остварује повезаност са мајком и задовољава потребу за блискошћу, стимулише развој свих својих чула, постиже бољи психомоторни развој и развој интелигенције. Дојење је кључни фактор преживљавања, здравља и благостања одојчади и мајки и представља витални део одрживог развоја и значајну компоненту глобалне акције окончања поремећаја ухрањености – кажу у Институту за јавно здравље Војводине.

Циљеви Светске недеље дојења 2023. су да се информишу људи о перспективама запослених родитеља које се односе на дојење и родитељство, као и да се учврсти оптимално плаћено одсуство и подршка на радном месту као важан алат за омогућавање дојења.

Такође, и да се ангажују појединци и организације ради унапређења сарадње и подршке дојењу на радном месту, као и да се подстакну акције везане за побољшање услова за рад и релевантну подршку дојењу.

- Посебно је важна подршка запосленим мајкама које због природе посла морају да се врате истом врло брзо након порођаја и којима би требало да се омогући да доје на радном месту. Истовремено, важно је усвојити јавноздравствене политике које охрабрују жене да доје на радном месту и у јавности – наводе у Институту.

Љ. П.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести