Тиодоровић о Врањанцу који је примио различите вакцине

ВРАЊЕ: „Случај Врањанца који је грешком примио две различите дозе вакцина, Фајзер и Синофарм, не сме да се понови”, рекао је данас епидемиолог Бранислав Тиодоровић и додао да је грешка вероватно настала због непоштовања процедуре вакцинације.
tiodorovic
Фото: Tanjug/video, arhiva

"Десило се нешто што није смело и могло да су поштоване процедуре", рекао је Тиодоровић након састанка представника републичког и градског кризног штаба у Врању.

Истиче да разуме да постоји преоптерећеност међу здравственим радницима који спроводе вакцинацију, као и да је интерес становништва велики.

Додаје да је сада најважније да је стање тог грађанина који је примио две различите дозе вакцина под контролом.

"И даље ћемо пратити његово здравствено стање и имати увид шта се дешава. Тако нешто не сме да се понови, процедура је позната и јасна и мора да се спроводи до краја. Свако мора да буде питан коју је вакцину прву примо, а ако не зна да се види из докумената", навео је Тиодоровић.

Додаје да још није познато и испитано да ли се може после прве дозе једне вакцине примити доза друге вакцине.

Истиче да имунолози тврде да је грађанин из Врања сада свакако заштићен од короне.

Државни секретар у Мининстарству здравља Бранислав Векић рекао је да ће се поводом тог случаја извршити унутрашњи и спољашни стручни надзор од стране Министарства здравља.

"Када будемо имали све податке где је и како дошло до пропуста обавесићемо јавност о закључку. Не бих се изјашњавао ко је крив и зашто", рекао је Векић и додао да је вероватно тачно мишљење Тиодоровића да је дошло до непоштовања процедуре.

Процена - присутно око 30 одсто британској соја

Тиодоровић је изјавио да су процене да је од укупног броја новозаражених у Србији присутност британској соја у тој популацији око 30 одсто.

Одговарајући на питање новинара у Врању о могућем увођењу полицијског часа, Тиодоровић је рекао да је медицински део Кризног штаба предложио мере за које сматра да би најбрже зауставиле ширење заразе.

"Ми не заговарамо увођење полицијског часа, ми смо предложили мере, а те мере су таквог интензитета и значаја да говоре о томе да је непходно увести ванредно стање. Међутим, добро знате да ванредно стање може да прогласи Народна скупштина и то је поступак и процедура која може да потраје", рекао је Тиодоровић.

Најважније је, истиче, спровести мере које ће омогућити да се потпуно контролише епидемиолошка ситуација и да се онемогуће контакти између људи како би се ширење вируса прекинуло.

"Ово је тренутак да преузмемо све мере како бисмо смањили контакте потпуно и да онемогућимо даље ширење инфекције", закључио је Тиодоровић.

Непоштовање мера узрок повећања заражених у Врању

„Епидемиолошка ситуација у Врању је ванредна због опуштања грађана и неадекватне контроле инспекција”, изјавио је Тиодоровић.

Врање су данас посетили чланови републичког Кризног штаба, Министарства здравља и Института "Батут" како би увидели зашто је у том граду повећан број новозаражених, а закључак је да је до тога довело непоштовање мера.

"Оцена епидемиолошке ситуације у Врању је ванредна. То говори да се мере не спроводе оним интензитетом и обухватом како би требало, како од становништва, али тако и у контроли", рекао је Тиодоровић.

Повећање броја оболелих и умрлих, како у земљи, тако и Врању, показује да постоји замор система и становништва, истиче епидемиолог.

Међутим, наглашава да нема одступања и да се мере морају пооштрити, као и да ако се не поштују, буду примењене прописане казне.

Тиодоровић каже да сваки власник, угоститељ или организатор одређених скупова мора бити кажњен за непоштовање мера у продавницама, тржним центрима, угоститељским објектима.

Наглашава да је ово последњи и преломни тренутак да се ситуација доведе под контролом.

Каже да су дата упуства у Врању и другим градовима донета упутства да се примене све мере које је раније прописао републички Кризни штаб и Влада Србије и да се оне морају спровести до краја.

Државни секретар у Министарству здравља Бранислав Векић каже да је последњих дана уочено да је Врање по броју оболелих од другог до петог места по броју заражених, односно иза Београда и већих градова као што су Нови Сад, Краљево, Крагујевац и Ниш.

Наводи да је тим из Београда данас прошетао градом, обишао продавнице, тржне центре и кафиће, те да је уочено да се мере не поштују.

Додаје да у једној продавници ниједан запослени није носио маску, иако је испред ње стајао редар и мерио температуру грађанима и дезинфиковао им руке.

"То је само један од показатеља да се мере не поштују у Врању", рекао је Векић.

Говорећи о ситуацији у школама, Векић каже да основне школе нису разлог бриге, као и да одређени број новооболелих у средњим школама није забрињавајући.

Највећи број новозаражених у том граду је између 40 и 59 године, додаје Векић.

Градоначелник Врања и шеф Кризног штаба Слободан Миленковић истакао је да ће локална самоуправа у наредном периоду пооштрити контролу мера како би се повећала дисциплина грађана.

Говрећи о вакцинацији, Миленковић је казао да је у том граду вакцинисано 17.000 људи, од тога 11.500 првом дозом, а 6.500 другом дозом.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести