Туга не пролази ни после 18 година, нити ће икада проћи: Највећа железничка трагедија у историји Црне Горе догодила се у јануару 2006, породице настрадалих и повређени још увек траже истину

БИЈЕЛО ПОЉЕ: Прошло је пуних 18 година од како је у јануару 2006. дошло до највеће железничке несреће у историји Црне Горе, када је у слетању воза у месту Биоче код Подгооце погинуло 47 особа, а преко 200 људи је повређено. Толико година после, они који су преживели, али и породице настрадалих, још увек траже правду и да се казне кривци за ову трагедију.
а
Фото: РИНА

- Ми смо током свих ових година покуцали на сва врата и тражили одговоре, али нико нам их није дао. Били смо у Тужилаштву где су нам рекли да немају интерес да поново покрену поступак везано за трагедију на Биочу, то је правна брука и срамота Црне Горе, рекао је за РИНУ  Горан Војиновић председник НВО „ВОЗ НЕПРЕБОЛА – БИОЧЕ 2006“.

Он додаје да су током свих ових година прикупили велики број доказа, али да институције на то не реагују на адекватан начин. Једини који је осуђен због ове тешке несреће јесте машиновођа Слободан Дробњак, али је свако друго признавање кривице од стране, како каже Војиновић, одговорних изостала.

- Сам Дробњак прво што је рекао кад је изашао из затвора јесте да многи за несрећу треба да одговарају. Стога ми питамо зашто се то није догодило, ко је и зашто наредио да воз крене упркос томе што је јављено да није исправан, знало се и да постоји проблем на шинама управо на том месту где је воз искочио, зашто је нестало тридесет минута кључног разговара између машиновође и диспечера. Све су то питања на које нико од надлежних не даје одговор и то је оно што је велика срамота Црне Горе. Натрадало је 47 људи, али још има жртава јер су неки од повређених људи преминули. Бол породица које су изгубиле своје највољеније никад неће проћи, зато ми и никад нећемо одустати од борбе за истину, нагласио је Војиновић.

Истиче да се преко десетина релеватних доказа које су износили и саопштавали свих ових година, који неспорно указују на безброј наерних пропуста у судском поступку, олако прешло.

- Није то најсрамнији судски процес у историји Црне Горе, него и шире. Све се радило са јасним циљем, а то је ослобађајућа пресуда за кривце. За истину на Биочу не требају ЕУРОПОЛ и Скy апликације. Не требају докази АНБ-а. Не требају међународне арбитраже. Само релеватни докази које достављамо, непристрасно тужилаштво, фер суђење и поштовање закона. Зар пуно тражимо, закључује Војиновић.

РИНА

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести