Туга у Нишу, МРТВЕ ПТИЦЕ ВИСЕ СА ДАЛЕКОВОДА, СВЕ СТРАДАЛЕ ОД СТРУЈНОГ УДАРА

НИШ: После дојаве грађана да на Новом гробљу у Нишу, са средњенапонског стуба далековода већ неколико дана виси леш настрадале беле роде, орнитолог Друштва за заштиту и проучавање птица Србије установио је да је ситуација много трагичнија: на територији гробља пронашао је више од 10 птица различитих врста, које су страдале од струјног удара.
р
Фото: ДЗППС

- Иако су службе Електродистрибуције Србије уклониле пријављене лешеве, на територији гробља, испод стубова далековода пронађено је још 8 страдалих строго заштићених белих рода, четири гачца и једна сврака који су заштићене врсте. Како на гробљу борави велики број паса луталица, оправдана је претпоставка да је број птица које страдају на мрежама и стубовима далековода далеко већи од затеченог, кажу у ДЗППС.

У овом удружењу додају да случајеви страдања птица од електрокуције (струјног удара) нису појединачни и ретки, већ се ради о недовољно препознатој опасности која у свету на годишњем нивоу однесе десетине милиона живота птица.

- Подсећамо да је средином августа 2019. године забележен најмасовнији случај страдања птица на овај начин. У атару села Поточац код Параћина орнитолози ДЗППС-а пронашли су 134 леша дивљих птица страдалих од електрокуције (струјног удара) на средњенапонском воду. Пронађено су чак 44 беле роде, 33 гаврана, 31 чворак, 16 сивих врана, 6 чавки, 3 мишара и 1 ветрушка, кажу у овом удружењу.

На основу података Друштва за заштиту и проучавање птица Србије у нашој земљи је од 2012. до 2019. године откривено 310 случајева електрокуције. Међутим, ради се само о случајевима који су откривени и забележени, па су стварне размере проблема далеко веће.

Фото: ДЗППС

- Ове сцене на гробљу уклапају се у неку општу слику овог проблема у Србији: највише страдају птице из породице врана које траже отворено станиште са појединачним дрвећем које у овом случају замењују стубови. У великом броју страдају и беле роде, поготово младе које још увек вежбају летење, због својих великих крила – слете на стуб да одморе, али онда крилима направе фаталан кратак спој додирујући две фазе или фазу и уземљење. Страдају и друге птице, дневне и ноћне грабљивице које са стубова осматрају и лове“, појашњава Слободан Марковић, орнитолог Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, који је и забележио овај случај.

Фото: ДЗППС

Решавањем проблема страдања птица на далеководима ДЗППС се бави у оквиру вишегодишњег пројекта Данубе Фрее Скy из ЛИФЕ програма Европске уније на којем ради са партнерима из још 7 европских земаља. Након одређивања кључних места на којима страда велики број птица, приступиће се решавању проблема изоловањем стубова и заменом опасних елемената безбедним.

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести