У Немачкој још борави велики број Срба који желе натраг

БЕРЛИН: У Немачкој још борави велики број српских држављана који због пандемије корона вируса желе да се врате у Србију, изјавила је данас амбасадорка Србије у тој земљи Снежана Јанковић.
nemacka, pixabay
Фото: pixabay.com

Она је подсетила да је прошле недеље, 27. марта, организован хуманитарни лет за Србију са 170 путника из целе Немачке, али истиче да је у тој земљи још остао велики број српских држављана који очекују помоћ државе.

"Има још српских држављана који нису више у ситуацији да остану овде, који су се затекли у Немачкој без новца и смештаја и очекују помоћ", рекла је Јанковић за Танјуг.

Она наводи да поред амбасаде у Немачкој постоји и пет генералних конзулата, који прикупљају податке о српским дрзављанима који би се вратили у земљу, а додаје да се највише пријављују Срби из Франкфурта, Минхена, Берлина, Хамбурга и других већих градова. 

Говорећи о ситуацији и атмосфери у Немачкој, Јанковић казе да та земља за сада има више од 60.000 потврђених случајева заразе корона вирусом и око 500 преминулих.

"Стопа смртности је још увек веома ниска, око 0,7 одсто. Међутим, и даље расте број заражених свакодневно, по 5.000 - 6.000, што је знак да још нисмо на путу изласка из кризе", наводи она.

Како каже, иако многи хвале немачки здравствени систем, који се заиста и показао као веома добар током кризе, и немачки министар здравља Јенс Шпан и стручњаци упозоравају да се шпански или италијански сценарио још не могу искључити.

"Тако да су сви веома опрезни", навела је она.

У прилог томе говори и чињеница да је влада Немачка данас продужила важност мера које су предузете пре неколико недеља до 20. априла.

Јанковић наводи да је Немачка доста рано препоручила својим грађанима да на минимум сведу друштвене контакте.

Како каже, врло брзо су отказани сви велики догађаји, затим сајмови којих у Немачкој има небројено много, након чега су и догађаји са стотину или 50 учесника такође отказани.

"Врло брзо су и сви индивидуални састанци отказани и прешло се на телефонирање. Немци се тога доста добро држе", наводи Јанковић.

Она подсећа да је у Немачкој забрањен изазак напоље у групама већим од двоје, осим ако нису чланови породице, да продавнице, сем прехрамбених, не раде, као ни фризери, зубари…

"Све ће то трајати најмање до 20. априла, који је први датум када се мере могу разматрати", истакла је Јанковић.

Упитана о мерама за опоравак привреде, амбасадорка казе да је Немачка веома озбиљно приступила том питању и да је упоредо са формирањем кризног стаба задуженог за праћење здравствене ситуације формиран и кризни штаб за праћење привредне ситуације и санирања економских последица корона вируса.

Она истиче да је Немачка издвојила велики пакет помоћи привреди, да је притекла у помоћ највећем авиопревознику Луфтханзи, те да је парламент усвојио одлуку да ће јавни дуг износити 156 милијарди евра.

Од тога је 50 милијарди евра намењено малој привреди тако да мали привредници са, рецимо, пет запослених, могу рачунати на помоћ од 9.000 евра у наредна три месеца, привредници са више од десет запослених на помоћ од 15.000 евра…

Јанковић, на питање да ли се Немци усуђују да прогнозирају када ће епидемија корона вируса бити завршена, казе да су прогнозе опречне.

"Неки мисле да је могуће да се до 20. априла макар мало ублаже мере које су донете, а неки пак упозоравају на то да још увек најстрашнији сценарио не можемо да искључимо. Све остаје отворено", каже Јанковић.

Наводи и да је шефица ЦДУ Анегрет Крамп-Каренбауер данас изнела прогнозу да Немачка може рачунати да је на добром путу уколико се удвостручење броја заражених деси на период од десет дана.

Уколико се, пак, тај број удвостручава у мањим интервалима, онда још предстоји много посла, закључује Јанковић.

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести